Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lut
05

Funkcje percepcyjno-motoryczne

Do skutecznej nauki czytania i pisania potrzebny jest odpowiedni rozwój funkcji percepcyjno-motorycznych. Funkcje te wchodzą w skład  większej rodziny funkcji, jakie wykonuje nasz mózg, czyli funkcji poznawczych. A do nich zaliczają się : spostrzeganie, pamięć, uwaga, myślenie i mowa.

Właśnie dokładne spostrzeganie ( inaczej percepcja)  jest niezbędne do nauki czytania i pisania. Jeśli ośrodek  w mózgu odpowiedzialny za spostrzeganie jest choćby minimalnie uszkodzony, np. podczas porodu  lub z przyczyn genetycznych analiza wrażeń jest nieprawidłowa – dziecko będzie miało kłopoty z czytaniem i pisaniem.

Może zdarzyć się więc tak, że przy prawidłowym myśleniu, dziecko ma poważne problemy z opanowaniem tych podstawowych umiejętności szkolnych.

Podczas nauki czytania i pisania używamy głównie zmysłu wzroku i słuchu oraz aparatu ruchu, głównie ręki. Jeśli mózg dokona niedokładnej analizy bodźców  wzrokowych, dziecko nieprawidłowo będzie spostrzegało litery. I tak np. na literkę „d” może mówić, że to  „b”, ponieważ są one podobne. Oko widzi kółeczko i laseczkę, a dopiero mózg rozpoznaje, że to litera „d”  lub „b”. Podobnie jest  z analizą słuchową . Zamiast głoski „g”, usłyszy „k”, ponieważ brzmią one podobnie. Poza tym, nie będzie potrafiło podać głosek  i/lub sylab składających się na dany wyraz.

 Jeśli dziecko jest niesprawne grafomotorycznie, czyli ręka nie jest gotowa do pisania – pismo będzie brzydkie, zbyt wolne, a nacisk ołówka na kartkę zbyt silny.

Zaburzenia funkcji percepcyjno-motorycznych są przyczyną dysleksji. U niektórych osób mogą dominować zaburzenia percepcji  wzrokowej, u innych słuchowe, a jeszcze u innych koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Jak najwcześniejsza  interwencja polegająca na usprawnianiu zaburzonych funkcji percepcyjno-motorycznych, może zahamować rozwój dysleksji, a przynajmniej zapobiec  powstaniu lęku przed szkołą i zaniku motywacji do nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO