Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

mar
09

Dysleksja – obciążenie czy dar?

Ronald Davis w książce „Dar dysleksji” pisze, że umysł dyslektyka funkcjonuje podobnie, jak umysły osób, które uważane są za geniuszy. Dyslektycy maja żywą wyobraźnię, myślą obrazami, są twórczy, mają lepszą intuicję, są ciekawi świata i mają bardziej przenikliwy umysł.

Na podstawie swojej dotychczasowej pracy nie potrafię powiedzieć, czy moi uczniowie osiągną wyjątkowe sukcesy w przyszłości, ponieważ są jeszcze zbyt młodzi, by mieć wielkie dokonania. Mogę jednak potwierdzić, że wielu z nich odznacza się bogatą wyobraźnią, wrażliwością i ciekawością świata.

Wiem na pewno, że wielu zaprzepaściło swoją edukację, nie uzyskując odpowiedniej pomocy i zrozumienia. Większości z nich towarzyszy niewiara w swoje możliwości, stres w sytuacji „sprzedawania” wiedzy, niewykorzystanie swoich możliwości, zniechęcenie,  brak motywacji do nauki i w ogóle do podejmowania wysiłku.

Obciążenie, czy dar ? Moim zdaniem – jedno i drugie. Co zwycięży, w jaki sposób swoją dysleksję  oceni w przyszłości  człowiek nią obdarzony, będzie zależało od drogi, jaką przejdzie jako dziecko.

W psychologii mówi się, że rozwój następuje przez pokonywanie trudności. W takim ujęciu również można potraktować dysleksję jako dar. Tylko, że pomoc musi przyjść odpowiednio wcześnie, czyli od razu, kiedy dorosły zauważy pierwsze objawy  tzw. ryzyka dysleksji. Pisałam o nich we wpisie pt. „ Po czym poznać, że Twój pierwszoklasista może mieć problemy w czytaniu i pisaniu?”

Więcej na ten temat następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO