Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

mar
22

Prosty i skuteczny sposób na poprawne pisanie

Co decyduje o tym, że piszemy poprawnie pod względem ortograficznym? Większości  z nas nie potrzebna jest znajomość zasad ortografii, ponieważ w naszej pamięci „zapisane” są obrazy całych wyrazów. Taki sposób na ortografię jest najlepszy.

Osoby, które są dyslektykami, muszą posługiwać się zasadami ortograficznymi  i analizować pod tym kątem każdy trudny wyraz, zanim go napiszą.

Ćwiczeniem, które łączy obydwie te strategie na poprawną pisownię, jest „pisanie z pamięci”. Można je dostosować do potrzeb dzieci  z dysleksją ( lub ryzykiem dysleksji ).  Oto kolejność postępowania:

1. dziecko czyta zdanie i zwraca uwagę na pisownię wyrazów (zamiast gotowego zdania można dać dziecku wyrazy, z których ułoży zdanie – wówczas dodatkowo ćwiczy czytanie ze zrozumieniem),

2. dziecko głośna czyta zdanie, zwraca uwagę na brzmienie wyrazów – czy jest ono zgodne z pisownią ( zanik dźwięczności głosek, np. sad – słyszymy „t”  a piszemy „d” ),

3. zapisuje  zdanie po zakryciu wzoru,

4. samodzielne sprawdza zapisane zdanie przez porównanie z wzorem i poprawia błędy.

5. wyrazy błędnie zapisane przerabia na różne sposoby, np. układa z nimi zdania, rysuje ich desygnaty, odmienia przez przypadki itp.

Bardzo ważne dla poprawnej pisowni jest płynne pismo, czyli w miarę możliwści zapisanie całego wyrazu bez odrywania ręki.

Jeśli dziecko ma duży kłopot z pisaniem lub koncentracją uwagi, można zamiast zdań do zapisu dać mu tekst z lukami do uzupełnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO