Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

maj
18

Teksty do pierwszych prób samodzielnego czytania

Podstawowa  zasada jest taka – jeśli dziecko ma problemy w czytaniu, powinno czytać teksty dostosowane do jego możliwości.  Tylko wówczas może osiągnąć sukces w czytaniu i nabierać stopniowo wprawy w czytaniu coraz trudniejszych wyrazów.

Teksty powinny być one  złożone z wyrazów o najłatwiejszej do czytania budowie. Dodatkowo każda sylaba w wyrazie powinna być wyodrębniona przez zaznaczenie innym kolorem lub oddzielona kreską, np. ce-bu-la  lub ce|bu|la. Dobrze jest tekst zilustrować.

Nie jest prostą sprawą napisać tekst, który spełniałby następujące warunki: był złożony z wyrazów o prostej strukturze, czyli  łatwej do czytania i jeszcze był ciekawy, tworzył jakieś logiczne opowiadanie, które mogłoby zainteresować dziecko. Dlatego takich tekstów jest niewiele.

Czcionka powinna być wyraźna, najlepiej czarna na żółto-kremowym tle lub ciemnofioletowa na białym tle. Litery  i odstępy między wersami  powinny być większe niż w tradycyjnym tekście.

Dobrze jest posługiwać się jakimś wskaźnikiem podczas czytania, choćby ołówkiem. Dziecko wskazuje nim każdą sylabę lub wyraz w tekście, który czyta. To nadaje rytm jego czytaniu, nie pozwala zgubić linijki, czy wyrazu w tekście i ogólnie przyspiesza czytanie.

Z czytaniem powinno iść w parze pisanie. O tym następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO