Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lis
17

Kiedy pojawią się efekty terapii dysleksji?

 Nie mogę dać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale wiem z własnej praktyki pedagogicznej, że efekty się pojawią. Kiedy? To zależy od wielu czynników.

Po pierwsze: od wieku dziecka – im szybciej rozpoczniesz  wyrównywanie braków, tym lepsze i szybsze będą efekty. Pierwsze objawy trudności można zaobserwować   już w przedszkolu.

Po drugie: od systematycznej pracy, czyli codziennie po trochu. Nie należy zaprzestawać pracować dzieckiem, jeśli pojawi się poprawa. Może ona szybko się cofnąć.

Po trzecie: od Twojej cierpliwości w pracy z dzieckiem, tzn. musisz cały czas mieć w myśli zdanie, że dziecko nie jest winne temu, że nie może nadążyć za rówieśnikami  w czytaniu i pisaniu i że potrzebuje dodatkowej pomocy.

Po czwarte: od właściwych metod pracy, w tym właściwych technik czytania, które są trochę inne, niż dla dzieci nie mających problemów z czytaniem i pisaniem.

Po piąte: od różnorodności ćwiczeń, które powodują, że rozwijają się wszystkie funkcje odpowiedzialne za czytanie i pisanie. Poza tym – dzięki urozmaiceniu technik pracy – dziecko lubi te ćwiczenia i chętnie je wykonuje, co jest bardzo ważne z powodu motywacji. A motywacja jest podstawą skuteczności podejmowanych działań.

Z własnej praktyki wiem, że czasami przez dłuższy czas pracy z dzieckiem dyslektycznym efekty pracy są niewielkie ( czasami przez 1-2-3 lata ) po czym jestem zdumiona niezwykłym rozwojem dziecka, jego dobrym, czy nawet bardzo płynnym czytaniem i poprawnym pisaniem.  Zdarza się, że już po kilku miesiącach intensywnej pracy, poprawa jest widoczna.

Najważniejsze w terapii jest to, aby utrzymywać u dziecka motywację do nauki, aby chciało ćwiczyć czytanie i pisanie. Z tego powodu ćwiczenia muszą być atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO