Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lis
05

Kiedy terapia dysleksji jest najbardziej skuteczna?

Prześledzę wszystkie etapy zapobiegania i korygowania na bieżąco pojawiających się trudności w rozwoju dziecka począwszy od jego narodzin.  Wszystko pod kątem nauki czytania i pisania oczywiście.

1. Dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców od urodzenia, zarówno wzrokowych, słuchowych i dotykowych powoduje równomierny rozwój wszystkich funkcji poznawczych bardzo potrzebnych później do nauki.  Pozwalaj na manipulowanie przedmiotami, rozbieranie ich na części drobne, zabawy z wykorzystaniem różnych sprzętów domowych, proste prace domowe, typu porządkowego – układanie zabawek, ubrań, segregowanie ich wg np. koloru, rodzaju itp.

Ważne – czytaj dziecku od wieku niemowlęcego. Szerzej piszę o tym w cyklu wpisów „ Jak zainteresować dziecko czytaniem”.

2. Kiedy pojawią się pierwsze trudności, najczęściej zauważa się je dopiero w zerówce lub w pierwszej klasie ( a zdarza się, że później ) – trzeba zacząć systematycznie wyrównywać braki. Dziecko powinno uczęszczać na dodatkowe specjalistyczne zajęcia. Ale i tak musi pracować w domu, jeśli efekty mają być widoczne i jak najszybsze.

3. Praca w domu powinna odbywać się codziennie po 15-30 minut. Dobrze, jeśli pieczę  nad nią  sprawuje  specjalista od terapii pedagogicznej, który zna problemy dziecka i dostosuje program do jego możliwości i potrzeb.

Jeśli pomagasz dziecku sama, powinnaś wybrać program obejmujący szeroki wachlarz różnorodnych ćwiczeń. Takie podejście sprawi, że będą usprawniane zarówno funkcje zaburzone, jak i rozwijane te sprawne ( taki system pracy jest najlepszy, tzn. rozwijający wszystkie funkcje odpowiedzialne za czytanie i pisanie – pisałam o nich we wpisie pt.  ).

4. Bardzo ważne jest codzienne czytanie z dzieckiem (jeśli  zna już wszystkie litery  i potrafi je składać w wyrazy). Wybór metody czytania zależy od możliwości dziecka. Więcej dowiesz się  z e-booka  „ Jak czytać z dyslektykiem. Odpowiedzi na 10 pytań rodziców”.

Możesz go pobrać tutaj: http://www.mojedzieckodobrzeczyta.pl/ebook/index.htm

5. Jeśli  zauważysz, że dziecko rozwija się nierówno, tzn. masz wrażenie, iż jest inteligentnym dzieckiem, a z pewnymi umiejętnościami sobie nie radzi, warto zgłosić się do specjalisty. Nie zaszkodzi skonsultować, czy wszystkie funkcje potrzebne do nauki czytania i pisania rozwijają się prawidłowo i w odpowiednim czasie. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych takie badania są bezpłatne i można je wykonać w każdej chwili.

6. Współpraca z nauczycielami uczącymi dziecko zapobiegnie wielu nieporozumieniom. Warto być z nimi na bieżąco w kontakcie i prosić o wskazówki do pracy oraz dzielić się informacjami na temat, co Ty robisz  z dzieckiem i jakie to przynosi efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO