Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

gru
12

Dysleksja a trudności w czytaniu i pisaniu

Szacuje się, że ok. 80% wszystkich trudności w nauce szkolnej  ma swoją przyczynę w dysleksji. Przeciętnie w każdej klasie jest 10% uczniów z dysleksją.

O dysleksji można mówić zamiennie  – specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu. Na czy polega ta specyficzność trudności w czytaniu i pisaniu.

Stwierdzenie dysleksji u danego dziecka odbywa się pod warunkiem, że:

1. inteligencja dziecka jest przynajmniej w normie ( często zdarza się, że osoby z dysleksją odznaczają się ponad przeciętną inteligencją)

2. ma dobry wzrok i słuch oraz jest sprawne ruchowo (sprawne ręce)

2. systematycznie uczy się czytania i pisania, tzn. przykłada się do nauki, a mimo to nie może opanować tych umiejętności

3. nauczane jest  właściwymi metodami.

Jeśli Twoje dziecko spełnia powyższe warunki, a mimo to ma problemy w czytaniu i pisaniu, możesz podejrzewać, że występuje u niego dysleksja.

Dysleksja wynika z problemów z mową, spostrzeganiem, motoryką (zwłaszcza ręki), orientacją w przestrzeni i schemacie ciała (strona prawa, lewa) oraz zaburzeniami w lateralizacji (brak przewagi jednej strony ciała – dziecko oburęczne lub lateralizacja skrzyżowana – np. prawooczność i leworęczność ).

Podsumowując, dziecko może być bardzo inteligentne, nie mieć wad wzroku, ani słuchu, być nauczane właściwymi metodami, poświęcać dużo czasu na naukę czytania i pisania, a mimo to mieć problemy w opanowaniu sztuki czytania i pisania. Wówczas mówimy o dysleksji.

O trudnościach w czytaniu i pisaniu mówimy wtedy, gdy dziecko ma mniejsze możliwości intelektualne, mało czasu poświęca na naukę czytania i pisania, jest nauczane w niewłaściwy sposób, ma wadę słuchu lub wzroku.

W jednym i drugim przypadku potrzebna jest dodatkowa praca i inne metody nauczania czytania i pisania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO