Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sty
17

Dysleksja a problemy dziecka ze skupieniem się

Tak się składa, że ok. 20% dzieci z dysleksją ma też problem z koncentracją uwagi. I odwrotnie, tyle samo dzieci z adhd ma też dysleksję.

Jak im pomóc?

Nie ma lekarstwa na dysleksję, ani na problemy z koncentracją uwagi.  „Lekarstwem” dla takich osób jest ktoś, kto będzie pełnił rolę jakby „przewodnika”, „trenera” , „opiekuna”.  Taka osoba powinna rozumieć problem dysleksji, czyli mieć  podstawową wiedzę na jej temat.

Ale to nie wystarczy – trzeba jeszcze zrozumieć problemy dziecka i dodawać mu otuchy. Taka osoba musi być pełna optymizmu i wiary, że wszystkie trudności można pokonać. Czuwa, by podopieczny się nie załamał. Szuka tego, co dobre u dziecka i stara się rozwijać jego talenty, możliwości , które podniosłyby jego wiarę w siebie.  

Taką osobą możesz być Ty sama dla swojego dziecka.

Konkretnie, Twoja pomoc miałaby polegać w zorganizowaniu mu życia i otoczenia:

1. pokój dziecka do odrabiania lekcji powinien być dostosowany do jego potrzeb:

- powinno być w nim dużo przestrzeni, żadnych zbędnych przedmiotów

- biurko powinno stać bokiem do okna, aby widok z niego nie rozpraszał dziecka

- spokojna, cicha muzyka

- kolor niebieski sprzyja koncentracji

- w pokoju nie może stać komputer

- na biurku musi być porządek

- pokój musi być dobrze przewietrzony

- oświetlenie najlepiej naturalne lub lampka z mleczną żarówką

2. przed odrabianiem lekcji sporządź z nim plan, co po kolei będzie robiło, czyli zapisujesz (albo dziecko pisze), jakie lekcje zrobi najpierw, a jakie potem: należy zacząć od lekcji, które dziecku sprawiają trudność (mózg na początku wydajniej pracuje)

3. 30-40 minut pracy – potem  przerwa 10-15 minut

4. przed snem powtórzcie razem najważniejsze wiadomości, których się dziś Twoje dziecko nauczyło.

Jeśli problemy Twojego dziecka z koncentracją są duże, może być konieczna Twoja obecność przy nim przez cały czas odrabiania lekcji. To nie oznacza, że masz go wyręczać w pracy. Raczej mobilizować, aby utrzymywało stały rytm pracy i zarządzić przerwę, jeśli nie daje rady się skupić. Pomagaj mu tylko wtedy, gdy naprawdę samo nie potrafi sobie z zadaniem poradzić. Samodzielna praca to warunek ukształtowania się u dziecka  poczucia własnej wartości. Samo musi zapracować na swoje sukcesy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO