Tak się składa, że ok. 20% dzieci z dysleksją ma też problem z koncentracją uwagi. I odwrotnie, tyle samo dzieci z adhd ma też dysleksję.
Jak im pomóc?
Nie ma lekarstwa na dysleksję, ani na problemy z koncentracją uwagi. „Lekarstwem” dla takich osób jest ktoś, kto będzie pełnił rolę jakby „przewodnika”, „trenera” , „opiekuna”. Taka osoba powinna rozumieć problem dysleksji, czyli mieć podstawową wiedzę na jej temat.
Ale to nie wystarczy – trzeba jeszcze zrozumieć problemy dziecka i dodawać mu otuchy. Taka osoba musi być pełna optymizmu i wiary, że wszystkie trudności można pokonać. Czuwa, by podopieczny się nie załamał. Szuka tego, co dobre u dziecka i stara się rozwijać jego talenty, możliwości , które podniosłyby jego wiarę w siebie.
Taką osobą możesz być Ty sama dla swojego dziecka.
Konkretnie, Twoja pomoc miałaby polegać w zorganizowaniu mu życia i otoczenia:
1. pokój dziecka do odrabiania lekcji powinien być dostosowany do jego potrzeb:
- powinno być w nim dużo przestrzeni, żadnych zbędnych przedmiotów
- biurko powinno stać bokiem do okna, aby widok z niego nie rozpraszał dziecka
- spokojna, cicha muzyka
- kolor niebieski sprzyja koncentracji
- w pokoju nie może stać komputer
- na biurku musi być porządek
- pokój musi być dobrze przewietrzony
- oświetlenie najlepiej naturalne lub lampka z mleczną żarówką
2. przed odrabianiem lekcji sporządź z nim plan, co po kolei będzie robiło, czyli zapisujesz (albo dziecko pisze), jakie lekcje zrobi najpierw, a jakie potem: należy zacząć od lekcji, które dziecku sprawiają trudność (mózg na początku wydajniej pracuje)
3. 30-40 minut pracy – potem przerwa 10-15 minut
4. przed snem powtórzcie razem najważniejsze wiadomości, których się dziś Twoje dziecko nauczyło.
Jeśli problemy Twojego dziecka z koncentracją są duże, może być konieczna Twoja obecność przy nim przez cały czas odrabiania lekcji. To nie oznacza, że masz go wyręczać w pracy. Raczej mobilizować, aby utrzymywało stały rytm pracy i zarządzić przerwę, jeśli nie daje rady się skupić. Pomagaj mu tylko wtedy, gdy naprawdę samo nie potrafi sobie z zadaniem poradzić. Samodzielna praca to warunek ukształtowania się u dziecka poczucia własnej wartości. Samo musi zapracować na swoje sukcesy !