Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sty
13

Jak przekuć dysleksję w coś wartościowego?

Nic nie jest tylko czarne, ani tylko białe. Każdy chciałby być piękny, mądry, zdrowy i bogaty. Ale w życiu taki ideał się nie trafia. Każdy człowiek prędzej czy później trafi na przeszkodę, z którą będzie musiał się uporać. Czy sobie z nią poradzi?

Dlatego można powiedzieć, że trudności z odpowiednim wsparciem uczą żyć. I to właśnie można powiedzieć posiadaczom dysleksji. Zamiast się zamartwiać, można wykorzystać ten stan pozytywnie, czyli do własnego rozwoju.

Dzieci z dysleksją często unikają trudnych sytuacji. Boją się wyzwań, ponieważ wydaje im się, że sobie nie poradzą. Mam na myśli zwłaszcza dzieci, którym trudności w czytaniu i pisaniu dokuczają od paru lat i nie otrzymały pomocy.

Nie możesz myśleć o problemach swojego dziecka, że same przeminą, bo dziś jest znośnie, a jutro może być lepiej. Dysleksja ma charakter przewlekły i nie mija. Zdarzają się rzadkie przypadki, kiedy ustępuje samoistnie. Prawdopodobnie u danego dziecka przyczyną było opóźnione dojrzewanie układu nerwowego.

Co konkretnie robić, by zamienić dysleksję w „narzędzie” do rozwoju dziecka?

Po pierwsze:  udziel dziecku właściwej pomocy lub mu ją zorganizuj. Jak najwcześniej powinno ono wykonywać odpowiednie ćwiczenia rozwijające funkcje odpowiedzialne za czytanie i pisanie. Więcej na ten temat możesz poczytać w kategoriach „Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu” oraz „Czytanie”. Taka postawa pokaże mu, że zawsze jest jakieś wyjście z trudnej sytuacji. Nauczy je aktywnego poszukiwania rozwiązań dla problemów.

Po drugie:  mów dziecku, że przyczyną jego trudności w czytaniu i pisaniu jest dysleksja i dzięki niej może nauczyć się pokonywać trudności w swoim życiu. Warto pokazać dziecku takie przykłady z własnego życia lub osób mu znanych. Każdy napotyka w swoim życiu przeszkody, a o sukcesie decyduje sposób ich pokonywania, czyli aktywność w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań.

Po trzecie: każde dziecko ma jakiś talent lub choćby predyspozycje do pewnych działań. Musisz to koniecznie wykorzystać, by wzmocnić jego poczucie własnej wartości.

Po czwarte: wykorzystaj każdą okazję, by wzmacniać dziecko emocjonalnie, doceniać każdy drobny jego sukces. Ciesz się  z każdego małego postępu w czytaniu i pisaniu u swojego dziecka.

Po piąte: staraj się, o ile to jest możliwe,  nie doprowadzać do sytuacji urazowych związanych z czytaniem i pisaniem. Poproś nauczyciela, aby nie odpytywał Twojego dziecka z głośnego czytania przed klasą. Czytanie publiczne może być przez dziecko odebrane  jako publiczna kompromitacja, a to jest dla każdego dużym urazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO