Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

kwi
27

Dziecko z dysleksją a poczucie własnej wartości

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakie poczucie wartości ma Twoje dyslektyczne dziecko?  Czy wierzy w siebie?  Czy pewnie odpowiada na pytania nauczyciela?  Czy potrafi na klasówkach wykorzystać w pełni swoją wiedzę? Czy ma swoje marzenia, co do przyszłości?  Czy wie, kim chciałoby zostać? Jak chciałoby żyć?

Człowiek pewny siebie potrafi odpowiedzieć na większość zadawanych mu pytań na różne tematy. Sprawdziłam to na konkretnych przykładach dzieci, kiedy pracowałam  w szkole. Dzieci niepewne siebie na większość pytań odpowiadają – nie wiem!

Sprawdź to u swojego dziecka. Zadawaj mu pytania na różne tematy typu: Jaki jest jego ulubiony kolor? Co lubi jeść najbardziej? Jaką bajkę najbardziej lubi? Kim chciałoby być w przyszłości? Co lubi robić najbardziej, kiedy wraca ze szkoły? Co mu się w nim samym podoba? Z czego jest dumny w swoim życiu?

Dysleksja  zawsze nastręcza dziecku problemy w nauce. Trudno się dziwić, że porównując się z rówieśnikami, czuje się gorsze w dziedzinie czytania i pisania. Według badań już około 10 roku życia u dziecka dyslektycznego  rozwija się poczucie niższości, które w późniejszych latach może być utrwalane. Może pojawić się skłonność do unikania sytuacji i zadań, które wymagają większego wysiłku.

Z moich obserwacji wynika, że dzieci z dysleksją miewają typowe objawy psychosomatyczne, czyli dolegliwości zdrowotne wynikające z przeżywanego stresu, takie, jak: bóle brzucha, tiki nerwowe, parcie na pęcherz  itp.

Pomyśl, przypomnij sobie, jak Twoje dziecko reaguje na zadania nowe, trudniejsze? W jaki sposób rozwiązuje swoje problemy? Kto mu w tym pomaga? Zapytaj je o różne rzeczy (patrz wyżej). Wsłuchuj się w odpowiedzi. Nie przegap ważnego momentu, za którym sytuacja Twojego dziecka może się pogarszać, jeśli chodzi o ocenę samego siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO