Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

maj
23

Planowanie lekcji u dziecka z dysleksją

Dlaczego planowanie i dobra organizacja prawie każdemu  z nas sprawia  tyle problemów? A przecież  wiemy dobrze , że są to najważniejsze czynniki sukcesu. Pominę odpowiedź na to pytanie, ponieważ bez względu na powód, coś trzeba z tym zrobić, jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć.

Zwłaszcza dzieciom z dysleksją planowanie i organizowanie się w nauce sprawia ogromny problem, ponieważ one często mają problem ze skupianiem uwagi.  Poza tym dzieci na ogół  chcą się bawić,  a nie pracować. Zresztą dorośli też wolą przyjemnie spędzać czas, niż pracować.

Jest prosty schemat, który może pomóc dziecku się zorganizować. W przypadku młodszego dziecka, Ty musisz czuwać nad planem jego pracy. W tym miejscu możesz  pobrać schemat skutecznej nauki w domu (mam na myśli odrabianie lekcji szkolnych + dodatkowe ćwiczenia w czytaniu i pisaniu). Zasady te opracowałam  w oparciu o najnowsze osiągnięcia w dziedzinie pracy umysłowej.

Przyznasz, że sposób jest bardzo prosty, ale tylko systematyczne i wytrwałe jego stosowanie daje efekty.  Ale   „ Wszystko jest trudne, nim stanie się proste.” (Fuller)

Pobierz skuteczny przepis na odrabianie lekcji

Jeśli podoba Ci się ten przepis, kliknij proszę w „Lubię to”.

2 komentarzy

  1. Danusiapisze:

    Witam serdecznie, mam pytania. W Pani planie matematyka jest na pierwszym miejscu, czy ma to znaczenie dla całości? Czy jeśli czytanie i ćwiczenia z tym związane sprawiają największą trudność, a matematyka to dla dziecka (przynajmniej mojego) przyjemność i zabawa (jeśli chodzi o rozwiązywanie zadań, bo zadania tekstowe – czyli fakt przeczytania kolejnego tekstu – to już problem), to trudniejsze zadania nie powinno rozwiązyać się na początku. Bardzo mnie interesuje Pani zdanie i sugestie na ten temat. Pozdrawiam i dziękuję za podjęcie tego trudnego tematu. Danusia

  2. Jolanta Posłusznapisze:

    Jest to przykładowy plan. Masz rację Danusiu, że to, co jest dla dziecka łatwiejsze powinno wystąpić na końcu takiego planu. Jeśli dziecko ma problem z czytaniem, najpierw powinno odrobić lekcje z historii, czy przyrody lub nauczyć się czytanki (w młodszych klasach). Ponieważ każdy człowiek ma tendencje do unikania trudności, najpierw trzeba rozprawić się z tym, co trudniejsze. Poza tym im dłużej się uczy, tym bardziej jest zmęczony.
    Jeśli chodzi o historię i przyrodę, to trzeba pomóc dziecku zrobić notatkę. Jeśli dziecko czyta słabo, Ty mu przeczytaj tekst tematu. Ono śledzi w tym czasie ten sam tekst. Potem niech ono przeczyta na głos ten sam temat z książki. Słowa, nad którymi się zatrzyma, Ty przeczytaj (nie dopuść, aby zgadywał). Może czytać sylabami, jeśli potrafi. Następnie zróbcie wspólnie notatkę. Potem już uczy się z tej notatki.
    Po odrobieniu wszystkich lekcji powinny wystąpić dodatkowe ćwiczenia w czytaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO