Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

maj
15

Trzeba dużo czytać, żeby dobrze (płynnie) czytać

Ile czasu dziennie przeznaczasz na czytanie ze swoim dzieckiem, które jest w klasach młodszych, czyli  I-III. A ile ono czasu przeznacza na samodzielne czytanie? Przypuszczam, że jeśli ma problem z czytaniem to wcale, albo bardzo mało.  Co zrobić, aby  dziecko czytało? Jak samą siebie zmotywować to takiej systematyczności? To jest trudne! Chyba, że masz zaczarowaną różdżkę?

Pamiętasz, jak Twoje dziecko uczyło się chodzić, albo jeździć na rowerze. Ile potrzebowało prób? Pewnie czasami miałaś dość tych ciągłych powtórzeń.

Czytanie nie jest naturalne dla człowieka. Musi się go nauczyć. Tak, jak każda umiejętność wymaga wielu powtórzeń. Niektórym przychodzi to łatwo, ale dzieci z dysleksją muszą przez wiele lat uczyć się czytania i pisania w sposób systematyczny i uporządkowany.

Musisz mu w tym pomóc. To jest Twój obowiązek. Nie możesz powiedzieć, że skoro chodzi do szkoły, to tam powinno się wszystkiego nauczyć. Nie wiem, kiedy systemy szkolne sprostają temu zadaniu. Na pewno przez najbliższe lata – nie.

Podstawowa sprawa to zacząć systematycznie ćwiczyć czytanie z dzieckiem i nie odpuszczać sobie, ani jemu. Nie przerywaj pracy, jeśli się na nią zdecydowałaś. Każde odpuszczenie sobie powoduje na ogół przerwanie pracy na dłużej. A czas szybko leci i dziecko zapomina to, czego się nauczyło.

Musisz pamiętać, że charakterystyczne dla pracy z dzieckiem dyslektycznym jest cofanie się wyćwiczonych umiejętności po zaprzestaniu ćwiczeń.

Codziennie zaplanuj czytanie wspólnie ze swoim dzieckiem, a do poduszki sama poczytaj mu choć przez kilka minut (dopóki  samo dobrze nie opanuje czytania). Narysuj sobie lub zrób taką różdżkę, która będzie Ci przypominała o czytaniu. Zaczaruj nią siebie i dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO