Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

cze
28

Jak wzbogacić słownictwo u dziecka?

Kluczem do rozumienia tekstu czytanego jest odpowiednio bogate słownictwo. Jeśli weźmiesz do ręki książkę z dyscypliny nauki, której nie znasz, to mimo,  iż świetnie umiesz czytać, nie zrozumiesz, o czym czytasz. Jeśli wewnętrzny słownik Twojego dziecka jest mały, będzie miało problem z rozumieniem tego, co czyta. Dlatego od najmłodszych lat buduj wewnętrzny słownik swojego dziecka.

Jak zbudować słownik dziecka?

1. Czytaj mu systematycznie książki.

2.  Niech słucha bajek, opowiadań w radiu, z płyt, z kaset.

3. Często z nim rozmawiaj na różne tematy.

4. Gry planszowe z wyrazami. Jest ich na rynku bardzo dużo i są naprawdę bardzo ciekawe, zwłaszcza te w formie quizów (dzieci bardzo lubią quizy – wiem to z doświadczenia).

5. Zabawy typu: ”państwa, miasta, zwierzęta, rośliny„ , kalambury, itp.

6. Tworzenie zbiorów słów, np. zbiór wszystkich środków transportu, zbiór wszystkich przedmiotów z drewna, zbiór zwierząt w zoo, zbiór wyrazów rozpoczynających się literą „k” itd.

5. Jeśli dziecko czyta samo na głos, niech podkreśla słowa, których nie rozumie, a potem Ty mu je wytłumacz. Zilustruj je dla lepszego zrozumienia. Pokaż w kontekście.

Przykład rodziny słów:  stół →  ława→ lada sklepowa →ołtarz → barek → biurko → ławka szkolna → blat kuchenny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO