Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

cze
18

Prowokacyjnie o wychowaniu

Kiedy studiowałam, uczono nas, że człowieka kształtuje: wychowanie, środowisko, aktywność własna i geny.

Od dawna zastanawiam się, jak to jest, że rodzeństwo wychowane w tej samej rodzinie jest tak różne. Tak różne od siebie i od swoich rodziców.

Niedawno przeczytałam wywiad z profesorem Harvardu (notabene polskiego pochodzenia). Steven Pinker twierdzi, że rola rodziców w rozwoju osobowości dziecka nie jest tak duża, jak się uważa. Jego zdaniem osobowość to wynik działania genów i szeroko rozumianej kultury.

Dlatego doradza rodzicom, aby patrzyli na dzieci nie jak na łatwą do kształtowania modelinę, ale partnerów, z którymi dobrze jest mieć pozytywne więzi emocjonalne. Sugeruje, że nie warto walczyć z pewnymi zachowaniami naszych dzieci, które nam się nie podobają, gdyż to i tak niewiele da.

I jak Ci się to podoba ? Bardzo kontrowersyjne podejście dla rodziców, którzy szczerze chcą wychować swoje dziecko na jak najlepszego człowieka.

Jest to oczywiście jeden z wielu poglądów na wychowanie, z którym nie trzeba się zgadzać. Ja o sobie zawsze mówiłam, że na moje wychowanie nikt nie miał większego wpływu. Chyba, że sama chciałam coś w sobie zmienić. To, że mam pewne cechy rodziców może oznaczać, że je odziedziczyłam po nich, jak i to, że nauczyłam się ich przez obserwację rodziców. Jak to sprawdzić?

Jak pogląd profesora Pinkera ma się do dysleksji.  Jedna z teorii przyczyn dysleksji mówi, iż ma ona podłoże genetyczne. I rzeczywiście często się zdarza, że w rodzinie dziecka były osoby, które miały podobne problemy.

Dysleksja to nie jest cecha osobowości. To pewna dysfunkcja mózgu, którą można przezwyciężyć przez systematyczne ćwiczenia. Zresztą, każdą cechę osobowości, która jest genetycznie zaprogramowana też można zmienić, jeśli się długo i świadomie nad nią pracuje. Najważniejsze, żeby chcieć to zrobić!

W tym miejscu możesz pobrać wiersz Ghaila Gibrana o roli rodziców w życiu dziecka. Choć wiersz został napisany przed drugą wojną światową, pasuje to teorii głoszonej m.in. przez prof. Pinkera.

Wiersz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO