Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lip
02

Dokładne czytanie pojedynczych słów

Celem nauki czytania jest czytanie płynne ze zrozumieniem. Ale zanim dziecko przystąpi do nauki płynnego czytania, musi dokładnie odczytywać pojedyncze słowa.

Jeśli potrafi w danym tekście przeczytać większość słów, można na tym właśnie tekście, ćwiczyć  płynność.

Jak  ćwiczyć  dokładne  czytanie  pojedynczych  słów?

Są dwie metody:

1. wprowadzanie obrazów całych słów do pamięci

2. czytanie sylabami.

Obydwie metody są potrzebne. Zwłaszcza u dyslektyków – wprowadzanie do pamięci obrazów całych słów jest utrudnione. Trzeba zacząć od metody sylabowej. Jeśli dziecko już potrafi czytać sylabami, wówczas można wprowadzać całe wyrazy do pamięci. To przyspiesza czytanie.

Dzieci z dysleksją mają tendencję do czytania przez głoskowanie, czyli głoska po głosce. Nie wolno do tego dopuścić. Jeśli dziecko czytając głośno tak właśnie robi, przeczytaj wyraz za niego i każ mu powtórzyć. Zaznaczaj w wyrazach poszczególne sylaby, np. dwoma kolorami na przemian.

A teraz konkretnie: Zapisz 5-6 słów na dużej kartce papieru i przeczytaj dziecku. Teraz niech ono je przeczyta. Musi je przeczytać kilka razy, aby je utrwalić. Następnego dnia powtórz wyrazy z poprzedniego dnia i wprowadź kolejne – nowe. Kartkę powieś w pokoju dziecka, aby mogło na nią często zerkać.

Jeśli dziecko słabo czyta, w wyrazach zaznacz sylaby (pokoloruj je).

W czwartej klasie następuje spadek jakości czytania wskutek wzrostu liczby wyrazów trudnych i nowych. W programie nauczania pojawiają się nowe przedmioty, a wraz z nimi nowe pojęcia. Oznacza to, że znów trzeba pracować nad dokładnością czytania pojedynczych wyrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO