Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lip
26

Przyczyny dysleksji

Obecnie uważa się, że dysleksja ma wiele przyczyn.  Dzięki coraz lepszym metodom obrazowania mózgu, coraz więcej wiemy na temat tego problemu. Sally Shaywitz – profesor neurologii Uniwersytetu w Yale- uważa, że u dyslektyków inne ośrodki mózgu odpowiadają za czytanie. Dlaczego tak się dzieje?

Oto przyczyny dysleksji najczęściej podawane przez badaczy tego problemu:

1. organiczna – mikrouszkodzenia tej części mózgu, która odpowiada  za czytanie i pisanie w okresie okołoporodowym ( nieprawidłowa ciąża, komplikacje podczas porodu, wcześniactwo)

2. opóźniony rozwój centralnego układu nerwowego (c.u.n.) – mózg dojrzewa z opóźnieniem. Sally Shaywitz uważa, że nie ma czegoś takiego, jak opóźnienie rozwojowe – jeśli dziecko ma problemy, za rok nie będzie lepiej

3. genetyczna – dziedziczenie zaburzeń funkcjonowania c.u.n. Jeśli dziecko pochodzi z rodziny, w której były problemy z czytaniem albo miało problemy z mową  (85 % dzieci, które mają zaburzenia mowy, ma też dysleksję), czy osiągało słabe wyniki w zerówce – trzeba je traktować jako z ryzyka dysleksji i poddać terapii zapobiegającej rozwojowi problemów.

4. hormonalna – istnieje teoria, że w okresie ciąży może wystąpić nadprodukcja testosteronu, który blokuje rozwój lewej półkuli ( w niej znajdują się ośrodki odpowiedzialne za czytanie i pisanie ) i kompensacyjny rozwój półkuli prawej.  Koncepcja ta jest w trakcie badań.

U jednej osoby może wystąpić więcej niż jedna przyczyna.

Dysleksja to nie tylko trudności w czytaniu i pisaniu, ale również inny sposób myślenia, który wyróżnia dyslektyków na plus.  Posiadają oni niezwykłe zdolności do logicznego myślenia i tworzenia pojęć nadrzędnych (myślenie od ogółu do szczegółu) oraz silne umiejętności  wizualizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO