Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sie
24

Dlaczego dzieci nie lubią czytać?

To chyba jest powód do zmartwień wielu rodziców. Zwłaszcza, jeśli dziecko czyta słabo. Tylko czytając systematycznie, może poprawić się w czytaniu.

Odpowiadając ogólnie na pytanie postawione w nagłówku, to dlatego, że:

1. czytanie sprawia im trudność

2. nie mają cierpliwości, aby dłużej wysiedzieć w jednym miejscu

3.  nie widzą celu w czytaniu, nie maja zainteresowań, w  których czytanie jest niezbędne

4. nie rozumieją, o czym czytają.

Pierwsza przyczyna dotyczy przede wszystkim dzieci z dysleksją. One mają problem z rozpoznawaniem  liter i całych wyrazów oraz z przekładaniem liter na fonemy, czyli głoski  i scalaniem ich w słowa. Często domyślają się, jakie to słowo z kontekstu.  Czytanie całościowe, czyli rozpoznawaniu całych słów jest podstawą do polubienia czytania. Podsumowując – tylko sprawne, płynne czytanie jest głównym motywatorem czytania.

Druga przyczyna dotyczy przede wszystkim dzieci z ADHD. Musisz  pamiętać, że często dzieci z dysleksją mają też problem ze skupieniem uwagi.

Jest wiele hobby, do uprawiania których czytanie jest potrzebne. W pewnym sensie jest potrzebne we wszystkich dziedzinach życia. Nawet tam, gdzie liczy się przede wszystkim ruch. Jeśli dziecko interesuje się sportem, może czytać biografie słynnych sportowców albo na temat diety w danej dyscyplinie itp.

Jak przezwyciężyć problemy dotyczące trudności w czytaniu pisałam często (patrz w kategorii „czytanie” i „ćwiczenia w czytaniu i pisaniu”. O sposobach na pokonanie pozostałych przeszkód napiszę następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO