Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sie
16

Kilka pomysłów na utrwalanie ortografii

Dzieci z dysleksją często mają też problemy z poprawną pisownią. Zasady ortografii trzeba bardzo długo utrwalać i w różnorodny sposób, aby dziecko nie znudziło się nauką.

Na rynku jest bardzo dużo gotowych pomocy, ale można je wzbogacić i rozszerzyć o własną pracę z dzieckiem.

Proponuję przy okazji utrwalania ortografii nauczyć dziecko pisania tekstów.

Najlepiej przerabiać na początku każdą zasadę pisowni osobno. Na początek weź zasady pisowni z „ó”. Pierwsza zasada brzmi: „ó” piszemy, gdy w wyrazach pokrewnych, gdy  wymienia się na : o, a lub e.

Oto kilka przykładów ćwiczeń na tę zasadę:

1. czytaj dziecku parami wyrazy z „ó” i wymianą na: o, a lub e, np. wóz – wozy, stół – stoły itd. Jednocześnie niech dziecko pisze to, co mu czytasz i powtarza głośno po Tobie

2. niech dziecko układa i zapisuje zdania z wyrazami z „ó” (te wyrazy możesz najpierw zapisać  na paskach papieru i pokazać mu, aby nie zrobiło błędu)

3. daj dziecku do wylosowania kilka wyrazów z „ó” i niech napisze opowiadanie z tymi wyrazami ( tak, jak potrafi, treść może być dowolna, zmyślona, bezsensowna, ważne, aby nie bało się pisać )

4. zleć dziecku, aby poszukało w słowniczku ortograficznym  kilku wyrazów z „ó” – nauczy się korzystania ze słownika i utrwali alfabet

5. po przerobieniu pierwszej zasady podyktuj mu kilka zadań z wyrazami wcześniej przerobionymi i utrwalonymi poprzez  różne ćwiczenia – zobaczysz, ile błędów  popełnia. W zasadzie nie powinno popełnić ani jednego błędu, ale jeśli zdarzy mu się jeden lub dwa błędy – możesz przejść do następnej zasady.

Jeśli błędów jest sporo, ćwicz z dzieckiem dalej tę samą zasadę.

Tutaj znajdziesz zasady pisowni do wydrukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO