Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sie
30

Niecierpliwy czytelnik

Dziecko z natury jest żywe. Ostatnio się mówi o  większej żywotność dzieci. Mogę to potwierdzić, ponieważ pracuję z dziećmi. Potwierdzają to również moje koleżanki, które pracują w szkole jako nauczycielki.

Zastanawiałam się, skąd się to bierze? Dyskutujemy o tym często w gronie osób pracujących z dziećmi. Przecież nie jest możliwe, aby większość dzieci miała ADHD.

Moim zdaniem jest to wynik sposobu na życie, jaki dominuje obecnie. Wszyscy jesteśmy uwikłani w rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć.

Dzieci spędzają większość czasu  siedząc: na lekcjach, po lekcjach często mają dodatkowe zajęcia np. z angielskiego, w czasie wolnym siedzą przed komputerem lub telewizorem. Bywa, że komputer i telewizor mają w swoim  pokoju i nawet nie muszą się przejść do innego pomieszczenia.

Dziś raczej nie ma zwyczaju wypuszczać dzieci na podwórko, ponieważ jest dużo zagrożeń na zewnątrz. Poza tym wyręczamy je  z wielu obowiązków, a one mają czas na siedzenie przed komputerem.

Nie ma w tym nic dziwnego, że dziecko uzupełnia brak ruchu szalonymi wyładowaniami, jeśli już ma okazję. Poza tym komputer, programy telewizyjne i komórki są dla niego tak atrakcyjne, że trudno je zastąpić czym innym.

A teraz wracając do głównego tematu – jak zachęcić współczesne żywe dziecko do czytania ?

Najpierw  wynieś z jego pokoju komputer i telewizor (oczywiście, jeśli tam był). Potem poszukajcie wspólnie książkę, która byłaby dla Twojego dziecka interesująca. Najlepiej razem idźcie do księgarni lub biblioteki. Trzeba to robić, kiedy dziecko jest małe. Czas szybko płynie i jak dziecko skończy klasę trzecią, raczej nie będzie chciało pójść z Tobą w te miejsca.

Następnie ustal z dzieckiem, że codziennie np. wieczorem będziecie wspólnie czytać. Jeśli nie będzie chciało, Ty mu czytaj. Z czasem, jeśli już będzie zainteresowane książką, daj mu do przeczytania kilka zdań, może 1-2 strony. Lepiej chyba nie czytać wspólnie przed snem, ponieważ dziecko może usnąć. Czytanie do poduszki to inny rodzaj czytania. Tutaj chodzi mi o aktywne czytanie.

Po przeczytaniu kilku stron, zachęć dziecko do opowiedzenia, o czym czytało. Może zrobić ilustrację do przeczytanego tekstu. Nie musi umieć ładnie rysować. Rysowanie ma korzystny wpływ na czytanie i pisanie.

Długość czytania musisz dostosować do swojego dziecka. Niech to będzie chociaż 10 minut dziennie. To zawsze coś. Ważne, żeby pamiętać o tym i robić to systematycznie. A to jest już wielkie COŚ w dzisiejszych „szybkich” czasach. My dorośli też często żyjemy w tempie  ADHD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO