Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

wrz
19

Jak ćwiczyć z dzieckiem kierunki?

Rozróżnianie kierunków jest potrzebne w nauce czytania i pisania. Dziecko musi wiedzieć, że czyta się i pisze od lewej do prawej i z góry w dół. Nam się to wydaje oczywiste, ale niektórym dzieciom sprawia to trudność.

Na początku najlepiej ćwiczyć kierunki wykorzystując do tego własne ciało, to znaczy ciało dziecka. Poniżej opiszę kilka takich ćwiczeń/zabaw:

1. Dziecko staje na środku pokoju i wyobraża sobie, że jest statkiem (okrętem). Ty wydajesz mu komendy typu: statek przechyla się na prawą burtę, statek przechyla się na lewą burtę, statek jest stabilny (wówczas dziecko staje na środku pokoju). Jeśli na duże problemy, aby nie pomylić się, przylep mu na prawej ręce karteczkę np. w kolorze czerwonym i taką samą na ścianie po prawej stronie. A na lewej ręce i na ścianie po lewej stronie – karteczkę w innym kolorze.

2. Ćwiczenia naprzemienne – dotknij prawą ręką lewego kolana. a lewą ręką prawego. To samo do tyłu – lewą ręką prawej pięty, a prawą – lewej pięty. Tu również można wykorzystać karteczki – karteczki w takim samym kolorze przylep na lewej ręce i prawej nodze (czyli karteczka czerwona do czerwonej).

3. Dziecko kładzie się na podłodze, a Ty dotykasz swoimi rękami jego prawej ręki i prawej nogi – dziecko unosi do góry obie kończyny. Kombinacje muszą być różne, a tempo zabawy powinno wzrastać wraz z postępami dziecka.

Rodzaje kombinacji: lewa ręka – prawa noga; prawa ręka – lewa noga; lewa ręka – lewa noga; prawa ręka – prawa noga.

4. Dziecko leży na podłodze. Wydajesz mu komendy typu: podnieś lewą nogę i prawą rękę, prawą rękę i prawą nogę itp.

5. Do ćwiczenia potrzebne są 4 guziki (piłeczki) – każdy w innym kolorze.  Kładziesz jeden z guzików na środku stołu i mówisz: połóż żółty guzik z lewej strony czerwonego. A biały guzik pod żółtym. Niebieski między żółtym a czerwonym.  Biały z prawej strony niebieskiego. Itd.

6. Zabawy na kartce papieru – narysuj kółko u góry po prawe stronie, na dole po lewej,  kreskę od lewej do prawej, falę od prawej do lewej, kreskę z góry na dół itd.

7. Dyktanda graficzne – dyktujesz dziecku, o ile kratek i w jakim kierunku ma rysować kreski. Na końcu powstanie jakiś wzór.  Kliknij tutaj, aby zobaczyć przykład takiego dyktanda. Trzeba je robić na kartce w kratkę, gdzie jedna kreska odpowiada jednej kratce (lub dwom) . Więcej takich ćwiczeń znajdziesz w książce Anny Szczepańskiej:  Zwierzaki-figuraki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO