Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

wrz
05

Jak zainteresować dziecko czytaniem?

Wpływ na dzieci mamy bardzo krótko, bo do momentu, kiedy zaczną dojrzewać. Okres dojrzewania zaczyna się w gimnazjum. To znaczy, że czasu jest mało, zwłaszcza, że pędzi on jak szalony.

Zainteresowanie czytaniem  wyrabiamy u dziecka prawie od jego narodzin. Najpierw czytamy mu książki. Pokazujemy mu świat, bywamy z nim w różnych miejscach, rozmawiamy na różne tematy. Ważne, by wzbudzić w naszym dziecku zainteresowanie światem. Człowiek, który się czymś interesuje, będzie chciał poznać to bliżej. Dziecko jest ciekawe świata i można to wykorzystać do zainteresowania go książką.

Jeśli zbiera muszle, możesz mu podsunąć  książkę o małżach i ślimakach. Najpierw możesz  Ty mu poczytać o tym, a potem poprosić, żeby ono Tobie poczytało, albo opowiedziało, czego się dowiedziało z książki.

Moim zdaniem, nie wolno dziecka przymuszać do czytania pod groźbą ponoszenia konsekwencji  za nieczytanie. To może wywołać u niego uraz na wiele lat, a może na całe życie. Lepiej wykorzystywać różne sytuacje, by dziecko motywować. A najlepszą motywacją są zainteresowania.

Jak je wzbudzać?

Nie można się interesować czymś, czego się nie zna. Punktem wyjścia do powstania zainteresowania są przeżycia osobiste. Dlatego musisz dostarczać dziecku  przeżyć poprzez działanie w jakiejś dziedzinie, którą chcesz  je zainteresować.  Pamiętaj, że znaczenie mają tutaj cechy osobowości dziecka, czyli nie każdy zainteresuje się tym samym. Ale podstawą są praktyczne działania w różnych sferach życia. Drogą prób i błędów dziecko sobie coś wybierze, co je poruszy. A stąd już krok do czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO