Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

paź
29

Objawy dysleksji a rozwój dziecka

Pewne zachowania mogące świadczyć, że w przyszłości dziecko będzie miało trudności w czytaniu i pisaniu, pojawiają się już w wieku przedszkolnym. Są to opóźnienia rozwoju ruchowego i mowy.

Dziecko może być niezgrabne w czynnościach samoobsługowych (jedzenie, ubieranie się).  Może nie lubić zabaw ruchowych, mieć trudności, by nauczyć się jeździć na rowerze, grać w piłkę. Często też nie lubi rysować, wycinać. W sferze mowy: może nieprawidłowo wymawiać głoski i/lub trudne wyrazy, nie lubić słuchać i uczyć się wierszyków i piosenek .

W klasie zerowej dołączają się do w/w trudności – problemy z zapamiętaniem liter, wyodrębnieniem głosek w wyrazach, dzieleniem wyrazów na sylaby, zapamiętywaniem nowych słów, liczeniem słów w zdaniach.

W klasach  starszych, czyli od klasy czwartej mogą pojawić się uogólnione trudności w nauce. Czytanie może się poprawić, jeśli dziecko pracowało nad nim. Nadal mogą występować błędy ortograficzne. Mogą pojawić się tzw. wtórne zaburzenia w postaci zmniejszonej motywacji do nauki oraz problemy emocjonalne, np. poczucie niższej wartości, unikanie sytuacji trudnych, poczucie odmienności  w stosunku do rówieśników, którzy nie mają takich problemów, tiki nerwowe.

Można zapobiegać tym wtórnym problemom, czyli pojawiającym się na podłożu dysleksji.  Warto mieć je na uwadze. Pomoc dziecku z dysleksją nie polega tylko na pracy nad czytaniem i pisaniem.

Szerzej napiszę o tym następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO