Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lis
18

Ćwiczenie pamięci w dysleksji

Wcześniej pisałam o tym, iż dzieci z dysleksją często mają problemy w uczeniu się  na pamięć.

Znalazłam niedawno wierszyk na temat zapamiętywania autorstwa W. Fulwood’a, który żył w XVI w. To niesamowite, że tak dawno temu już wiedziano, co jest potrzebne, aby dobrze coś zapamiętać.

Dla tego, kto skorzystać umie,

Poniższe rady warto spisać.

Pierwsza: niech dobrze rzecz zrozumie,

Którą pamięcią chciałby schwytać.

Druga: niech to sobie ułoży,

W dobrym układzie i porządku.

Trzecia: gdy się o wynik trwoży,

Niech rzecz powtarza od początku.

Pamięć można ćwiczyć (jak wszystko zresztą).  Oto kilka zabaw, które możesz wykonywać ze swoim dzieckiem w każdym momencie, gdyż nie wymagają dużych przygotowań. Wystarczy mieć chwilkę czasu.

Oto one:

1. Zabawa „Co się zmieniło?” – zabawa bardzo lubiana przez dzieci. Kładziesz na stoliku kilka przedmiotów. Dziecko przygląda im się dokładnie. Zapamiętuje układ przedmiotów. Wychodzi na chwilę z pokoju, a Ty zmieniasz układ 2 przedmiotów. Po powrocie zgaduje, co się zmieniło? Jeśli nie zgadnie – jeszcze raz zgaduje, ale inny układ przedmiotów. Jeśli zgadnie – zmiana. Teraz Ty zgadujesz – dziecko zmienia dla Ciebie układ przedmiotów.

2. Zapamiętywanie ciągu wyrazów – wypowiadasz np. 4 wyrazy, dziecko powtarza je w takiej samej kolejności.

3. Zapisujesz na 6-8-9 kartkach po jednym wyrazie należącym do jednego zbioru, np. rośliny, czasowniki, przymiotniki, pojazdy itp. Po czym rozkładasz je przed dzieckiem  w równych rzędach. Dziecko przygląda się im przez chwilę, po czym odwracasz je do góry nogami i pytasz dziecko, gdzie leży wyraz …… . I tak, aż odkryje wszystkie wyrazy.

4. Zapisujesz na kilkunastu kartkach wyrazy lub jakieś symbole albo naklejasz obrazki. Musisz mieć 2 komplety takich samych kartek. Rozkładasz jeden komplet  przed dzieckiem. Z drugiego wykładasz po  3-4-5 elementów ( w zależności od możliwości dziecka) i po chwili zakrywasz. Dziecko ze swojego kompletu wykłada takie same karty. Jeśli się pomyli, pokaż mu jeszcze raz dany układ.

5. Prezentujesz kilka dźwięków jeden po drugim, np. kaszel, uderzenia piłeczki ping-pongowej o stół, cięcie nożycami, przelewanie wody ze szklanki do szklanki, tupanie nogami, pstrykanie długopisem itp. (3-4-5 dźwięków). Dziecko odwraca się albo zakrywa sobie oczy. Po czym wymienia po kolei usłyszane dźwięki.

Przy okazji wyżej wymienionych ćwiczeń rozwijasz u dziecka percepcję wzrokową i słuchową.

Życzę Ci wiele przyjemności podczas zabaw ze swoim dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO