Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

gru
07

Jak kształtować u dziecka dobre nawyki ?

Dobry nawyk to skarb. Dlatego tak ważne jest, żeby od razu wyrabiać w dziecku właściwe nawyki, jeśli chodzi o uczenie się. Każdy z nas pamięta nauczycieli, którzy nauczyli nas robić coś w bardzo efektywny sposób. Jesteśmy im za to wdzięczni przez całe życie.

Zmiana nawyków to bardzo ciężka praca, choć można odnieść tu sukces.  Często jednak występuje powrót do starych sposobów działania. Dlatego lepiej tego uniknąć.

Aby stworzyć, jak i zmienić nawyk, potrzebna jest wiedza, czas i zaangażowanie. Ale przede wszystkim trzeba chcieć.

Na pewno szybciej jest zrobić coś za dziecko. Ale to się zemści w przyszłości i na Tobie i na dziecku. Po prostu Twoje dziecko nie będzie miało poczucia mocy, że potrafi samo coś osiągnąć i pokonywać trudności.

Na pewno warto kształtować dobre nawyki wtedy, kiedy dziecko jest małe.Raz dobrze ukształtowany nawyk uczenia się we właściwy sposób, potem będzie procentował przez całe życie.

Bądź dla swojego dziecka przede wszystkim nauczycielem dobrych nawyków. Doraźna pomoc w nauce nie rozwiązuje problemu, ale często go utrwala. Wydaje nam się, że jeśli do czasu do czasu coś zrobimy w sprawie nauki swojego dziecka, to mamy czyste sumienie, że mu pomogliśmy. Taka postawa oddala od skutecznej pomocy.

Znacznie bardziej efektywna będzie wspólna praca nad nawykiem, niż praca samego dziecka (które może wypracować nawyk nieuczenia się, nieodrabiania lekcji) czy Twoja na rzecz dziecka.

Jak kształtować właściwe nawyki do uczenia się?

Przede wszystkim będzie potrzebna Ci wiedza (patrz tutaj), cierpliwość i ogromne pragnienie, by taki nawyk u dziecka ukształtować.

Po pierwsze – ustal wspólnie z dzieckiem, co jest waszym celem, jeśli chodzi o naukę. Czy będziecie pracować nad nawykiem systematycznego odrabiania lekcji np. zawsze w godzinę po powrocie ze szkoły? Czy dziecku jest potrzebna dodatkowa praca na rzecz opanowania tabliczki mnożenia,  płynnego czytania lub ortografii.

Zapiszcie nad czym będziecie pracować. Dziecko powinno uczestniczyć w tym procesie i rozumieć sens tej pracy.

Po drugie – zrób wspólnie z dzieckiem plan pracy na dany dzień. Najlepiej robić to poprzedniego dnia wieczorem. Ujmijcie w nim wszystkie najważniejsze rzeczy do zrobienia, nie tylko związane z nauką. Przy okazji można ocenić wykonanie planu dnia, który właśnie się kończy.

Po trzecie – ustalcie nagrodę za wykonanie planu w skali tygodnia – nie chodzi o zakup  zabawki. Raczej niech dziecko samo nagrodzi siebie robiąc coś, co lubi. Może to być wspólne spędzenie czasu w sobotę lub w niedzielę związane z jakimś hobby.

Pamiętaj, że u dziecka, które przejawia cechy nadpobudliwości nawyki kształtują się powoli i są kruche. Trzeba je dłużej utrwalać i bardziej kontrolować dziecko podczas wykonywania przez nie obowiązków.

Po pewnym czasie można sprawdzić, na ile dziecko jest w stanie samo udźwignąć odpowiedzialność za swoją naukę. Jeśli nawyki zostaną utrwalone, będziesz mogła się wycofać i cieszyć się dojrzałością swojego dziecka. Ale zanim to nastąpi, główna odpowiedzialność jest po Twojej stronie. Stopniowo szala odpowiedzialności musi przechylać się na stronę dziecka.

Nie krytykuj dziecka, jeśli mu nie wychodzi stosowanie się do powyższych zasad. Raczej cierpliwie pokaż mu jeszcze raz i jeszcze raz, co i jak ma robić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO