Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lut
01

Jak kształtować nawyk czytania u dziecka ?

Mam na myśli dzieci w wieku przedszkolnym i z pierwszych klas szkół podstawowych.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko lubiło czytać w przyszłości, czytaj mu codziennie książki do poduszki i nie tylko przed snem. Można to robić już z dzieckiem trzyletnim. Oczywiście książeczki na tym etapie rozwoju muszą zawierać dużo obrazków i mało tekstu. Młodszemu dziecku przyjemność sprawia oglądanie obrazków w książeczkach i nazywanie ich.

Później możesz robić ze swoim dzieckiem książeczki z kolorowych obrazków i podpisów pod nimi. Podpisy można wycinać z czasopism ( z nagłówków, aby litery były duże).  Najlepiej, żeby dziecko samo wycinało. Po wycięciu danego wyrazu możesz je poprosić, aby samo znalazło taki sam wyraz w czasopiśmie i go podkreśliło. To ćwiczenie jest bardzo dobre na rozwój percepcji wzrokowej i utrwalanie obrazów całych wyrazów w pamięci. Na marginesie oddam, że równolegle z ćwiczeniem percepcji wzrokowej trzeba ćwiczyć słuchową (patrz poprzedni wpis).

Jeśli jakieś zadanie jest dla Twojego dziecka zbyt trudne na tym etapie rozwoju, na razie zrezygnuj z niego. Ogólna zasada pracy z dziećmi jest taka – stopień trudności zadania nie może zbytnio przekraczać jego aktualnych możliwości. Trochę powinno, gdyż nie nastąpi rozwój. Zbyt duże wymagania mogą zniechęcić dziecko do pracy. Zbyt małe – znudzić i rozleniwić. Musisz wyczuć, na co Twoje dziecko stać obecnie.

Wracając do nawyków czytania. Kiedy Twoje dziecko już potrafi samo czytać, czytajcie na przemian – jedną stronę czytasz Ty, kilka zdań Twoje dziecko.

A potem – miejmy nadzieję –  samo będzie „pochłaniało” książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO