Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

mar
13

Sposób na tabliczkę mnożenia

Bywa tak, że jednym z objawów dysleksji u dziecka jest problem z nauczeniem się tabliczki mnożenia. Trzymając się zasady, że najlepiej zapamiętuje się to, co utrwalane jest za pomocą jak największej liczby zmysłów, proponuję dzieciom, z którymi pracuję, następujące metody utrwalania tabliczki mnożenia. Jeśli dziecko stosowało je systematycznie, osiągało naprawdę dobre rezultaty. I w tym miejscu muszę znowu przypomnieć, jak ważna jest w przypadku pracy z dziećmi z dysleksją, systematyczność.

Oto te metody:

# Ćwiczenie w kaszy – wsyp do pokrywki pudełka po butach kaszę manną (lub inną). Połóż przed dzieckiem kartkę z tabliczką mnożenia. Jednego dnia dziecko ćwiczy jeden słupek tabliczki, czyli np. działania zaczynające się na „3” (3×2, 3×3, 3×4 itd.).

Dziecko czyta na głos poszczególne przykłady jednocześnie je zapisując. Po zapisaniu każdego przykładu trzeba poruszać pudełkiem, aby zapis znikł. Po około godzinie  robi to samo ćwiczenie. Następnego dnia powtarza słupek zaczynający się na „3” (najlepiej gdyby zrobiło to z pamięci) i rozpoczyna ćwiczenie słupka zaczynającego się na „4”. Po godzinie powtarza słupek na „4”. Następnego dnia powtarza słupki na ”3” i „4” i zaczyna ćwiczyć słupek na „5”. Codziennie dołącza do ćwiczeń kolejny słupek. Potem ćwiczenie polega na mieszaniu działań. Po prostu, Ty dyktujesz swojemu dziecku, jakie przykłady ma zapisać w kaszy, a ono z pamięci je zapisuje. Ćwiczy tak długo, aż zapamięta całą tabliczkę mnożenia. Potem można utrwalać te przykłady z zapamiętaniem których ma problem.

#  W podobny sposób można pracować  wykorzystując drobny papier ścierny. W tym przypadku zapisujesz na papierze grubym flamastrem słupki do ćwiczenia tabliczki lub te przykłady, które dziecku sprawiają trudność. Następnie dziecko wodzi palcem po zapisanym na papierze działaniu i jednocześnie mówi na głos, co zapisuje.

Mam nadzieję, że udało mi się jasno opisać te metody. One są bardzo proste, ale jak to zwykle bywa, najtrudniej jest opisać, to, co proste i oczywiste. Jeśli nie udało mi się, napisz w komentarzu. Postaram się wszystko wyjaśnić.

5 komentarzy

 1. daszapisze:

  Polecam wszystkim stronę:
  http://tabliczka.mnozenia.pl/
  zrobił ją mój mąż kiedy nasze dzieci miały problem z nauką tabliczki mnożenia. Efekt był zdumiewający – nie dało się ich odciągnąć od komputera :) nauczyli się błyskawicznie!
  Stronka jest darmowa, zrobiona całkowicie w „czynie społecznym”. Naprawdę warto spróbować, zwłaszcza gdy „klasyczne” metody nauki zawodzą.

 2. daropisze:

  super świetna metoda. a istnieje coś takiego ,tylko na dzielenie ?

 3. Jolanta Posłusznapisze:

  Nigdy nie stosowałam tej metody do ćwiczenia dzielenia, ale myślę, że można pracować tak samo. Jeśli spróbujesz, to podziel się proszę efektami.

 4. Aniapisze:

  Ja na wszystkie możliwe sposoby uczyłam swoją córkę tabliczki mnożenia, nic nie przynosiło efektów, do czasu gdy mąż znalazł w sklepie Google aplikację do nauki tabliczki mnożenia( ta z czerwoną ikoną)

 5. Marcinpisze:

  Ze swoim synem (fanem gier karcianych) gram w karty matematyczne Tabliczka Mnożenia. Jak tylko dowiedziałem się, że taka pomoc istnieje – od razu pomyślałem, że może w przypadku Mateusza zadziałać. Szybko opanował trudne przypadki i regularnie je powtarza podczas różnych gier.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO