Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

kwi
24

Programy komputerowe w nauce czytania

Programy komputerowe są na pewno dobrym urozmaiceniem w nauce czytania i pisania. Niektóre z nich są naprawdę atrakcyjne dla dzieci. Zawierają dobre ćwiczenia funkcji wzrokowych i słuchowych. Nie znam żadnych badań na temat ich skuteczności, ale na każdych zajęciach wprowadzam je na ogół  na zakończenie, w ramach nagrody za dobrą pracę, albo na początku w ramach rozgrzewki jako ćwiczenia na materiale nieliterowym.

Właśnie ćwiczenia na materiale nieliterowym w programach komputerowych– moim zdaniem – są najlepsze i mogą być skuteczne. Dodam w tym miejscu, że ćwiczenia na materiale nieliterowym (np. zabawy z dźwiękami z otoczenia, wyklaskiwanie rytmów, znajdywanie różnic w obrazkach)  zwłaszcza w początkowej fazie nauki czytania są niezbędne, gdyż rozwijają funkcje potrzebne do czytania i pisania. Poza tym są dla dzieci łatwiejsze i  zachęcają do pracy.

Jeśli chodzi o ćwiczenia na materiale literowym, to żadne gry komputerowe nie zastąpią czytania i pisania. Z komputera czyta się gorzej każdemu, a zwłaszcza dziecku, które ma z tym problem lub dopiero uczy się czytać. Programem, który uczy czytania i ortografii jednocześnie jest Ortofrajda.

Przetestowałam wiele programów wspomagających naukę czytani i pisania. Wiem, które się podobają dzieciom.  Gdybym miała zrobić swój ranking, to w czołówce znalazłyby się następujące programy: Dyslektyk 2 (niektóre ćwiczenia mogą wykonywać już dzieci w zerówce), Porusz umysł – program ogólnorozwojowy dla dzieci (od zerówki do kl.III), Gry ortomagiczne (dla dzieci w wieku 8-11 lat), Ortofrajda (od klasy II), CPK ( od klasy I).

Podsumowując – uważam, że programy komputerowe można wprowadzić jako uzupełnienie ćwiczeń w czytaniu i pisaniu, ale nie zamiast nich. Dziecko musi czytać teksty w książkach i pisać własnoręcznie. Najlepiej na koniec pracy jako nagrodę.

Natomiast w przypadku dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły, ćwiczenia z programu Porusz umysł i Dyslektyk 2 (pierwszy i drugi rząd ćwiczeń) można wykonywać jako samodzielne  ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO