Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

kwi
17

Rola rodziców w pomaganiu dziecku z dysleksją

Dziecko nie może być postrzegane przez rodzica jako bezradne, ale też nie można zostawić je samo z problemem.

Sprawa wypośrodkowania naszych działań ( czyli szukanie tzw. złotego środka) jest zawsze najtrudniejsza. W słowie „moje dziecko” zawsze zawarte są emocje. I w zależności od naszych wrodzonych i nabytych predyspozycji często popadamy w skrajności. Albo jesteśmy rodzicami nadopiekuńczymi, albo nadmiernie wymagającymi.

Każda z takich postaw jest niekorzystna dla rozwoju dziecka. Postawa nadmiernie opiekuńcza nie pozwala dziecku się sprawdzić.  W związku z tym, w jaki sposób ma ono budować swoją wiarę w siebie, uczyć się być zaradnym. Z kolei nadmierne wymagania wobec dziecka dyslektycznego, które nie jest w stanie sprostać wymaganiom szkolnym (ono potrzebuje innych metod pracy, więcej ćwiczeń w czytaniu i pisaniu), wywołuje w nim złość i również niewiarę w siebie.

Najlepsza postawa to:

1.  poznanie problemu dysleksji – na czym on polega

2. poznanie sposobów radzenia sobie z problemem

3. systematyczna pomoc w nauce czytania i pisania

4. rozpoznanie i pielęgnowanie mocnych stron dziecka.

Maria Ziemska – polska specjalistka do badania postaw rodzicielskich pisała, że postawa rodzicielska jest to „tendencja do zachowania się w specyficzny sposób w stosunku do dziecka.”

Odpowiedz na kilka poniższych pytań, aby poznać swoją postawę wobec swojego dyslektycznego dziecka lub dziecka, które ma problemy w nauce z innego powodu:

-  Co lubię u mojego dziecka?

- Jak reaguję na jego sukcesy?

-  Czego nie lubię u mojego dziecka?

-  Jak reaguję na jego porażki?

-  Jakie uczucia wywołuje u mnie jego porażka, czy cecha, której u niego nie lubię?

-  Co robię, kiedy moje dziecko sobie z czymś nie radzi?

-  Co mógłbym zrobić, aby mu pomóc?

Na koniec jeszcze raz chciałabym przypomnieć najważniejszą rzecz w sprawie, która jest tematem tego wpisu. Jeśli chcesz pomóc swojemu dyslektycznemu dziecku, to: poznaj problem dysleksji, spróbuj go zrozumieć, nie obwiniaj dziecka za porażki, które w związku z dysleksją może ponosić, poznaj sposoby radzenia sobie z dysleksją, pomóż dziecku przezwyciężyć problem zamiast np. odrabiać za nie lekcje lub z bezsilności zaniechać pomagania w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO