Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sie
10

Motywacja do uczenia się

Motywy skłaniające dzieci w wieku 6-12 lat do uczenia się mogą być różne.  Niektóre dzieci chcą zadowolić rodziców lub nauczycieli. Inne chcą być w grupie rówieśników, którzy  dobrze się uczą, a jeszcze inne mają konkretne zainteresowania poznawcze. Czasami nauka jest przeszkodą dla dziecka, które przede wszystkim chce spędzać czas w grupie rówieśników. Ważną rolę odgrywa atmosfera szkoły. Są szkoły z atmosferą do nauki i  odwrotnie.

Stosunek dziecka w klasie pierwszej i drugiej jest na ogół pozytywny. Dzieci lubią czytać, pisać, liczyć i podejmować różne aktywności szkolne. Bardzo ważną rolę motywacyjną odgrywa w tym okresie nauczyciel. Jeśli stanie się przywódcą klasy, może przyczynić się do rozwoju osobowości dzieci. Wówczas cała klasa jest jednorodną grupą, której normy ustala właśnie nauczyciel.

W starszych klasach (od czwartej), kiedy każdego przedmiotu uczy inny nauczyciel, trudno jest zapanować nauczycielom nad życiem społecznym klasy. Motywy  uczenia się w tych klasach to głównie: obowiązek i lęk przed karą. Najlepiej uczą się ci uczniowie, którzy mają motywację wewnętrzną, która jest głównie wrodzona. Często wynika ona z zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy. Dobrze jest, jak najwcześniej pomóc dziecku odkryć, co je interesuje. Rodzaj zainteresowań wynika z wrodzonych talentów i predyspozycji.

Rodzice mogą pomóc dziecku w zorganizowaniu się podczas odrabiania lekcji w domu, nauczyć je stosować skuteczne techniki uczenia się.

Podsumowując, można powiedzieć, że motywacja do nauki zależy głównie od:

- wrodzonej osobowości dziecka

- atmosfery szkoły i klasy

- grupy rówieśniczej, do której należy

- nauczyciela

- pomocy rodziców w organizacji nauki w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO