Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

wrz
10

Ostatni dzwonek, by wyrównywać braki w czytaniu i pisaniu

Druga klasa to ostatni dzwonek, aby zacząć wyrównywać  braki w nauce czytania i pisania.

Pierwsze sito, jeśli chodzi o ryzyko dysleksji, to klasa zerowa.  Tutaj już widać, które dzieci mogą mieć trudności w nauce czytania i pisania. Znający się na rzeczy nauczyciel zauważy takie dzieci. Powinny one od razu rozpocząć swój program wyrównywania opóźnień , jeśli chodzi o rozwój funkcji potrzebnych do nauki czytania i pisania ( chodzi o tzw. funkcje percepcyjno-motoryczne).

Pisałam o nich tutaj.

Bywa, że dziecko już w zerówce rozwinie odpowiednie umiejętności i nie będzie miało potem kłopotów. Ale bywa też i tak, że trudności utrzymują się nadal, mimo dodatkowej pracy. W tym przypadku ryzyko, że dziecko ma dysleksję wzrasta. Jednak nadal jest to tylko ryzyko. Dzieci rozwijają się nierówno i może się zdarzyć, że w ciągu trzech lat nauczania zintegrowanego, wyrówna braki.

Z góry trudno przesądzić, jak potoczy się nauka czytania i pisania dziecka, które od początku edukacji miało z tym problem. Dlatego nie można czekać. Im szybciej otrzyma ono pomoc, tym lepsze będą efekty pracy.

Bywa, że dziecko potrafi zamaskować swoje problemy. Jeśli ma świetną  pamięć, może nauczyć się krótkich tekstów na pamięć. Nauczycielowi wydaję się, że dziecko czyta płynnie, a tymczasem ono cytuje tekst z pamięci. Na dłuższą metę taka technika się nie sprawdzi, gdyż z czasem teksty do czytania zwiększają swoją objętość i trudno będzie je zapamiętać w całości.

W swojej praktyce spotkałam się z kilkoma takimi przypadkami. Najczęściej jednak już w zerówce widać, które dziecko może mieć problemy w czytaniu i pisaniu.

Jeśli trudności dziecka utrzymują się do klasy drugiej, bezwzględnie należy wprowadzić dodatkowe ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Przy czym muszą one być systematyczne i różnorodne. Teksty powinny być łatwe i pisane większą czcionką. Przykłady takich ćwiczeń możesz pobrać tutaj.

Mamy początek roku szkolnego, dlatego warto od razu wprowadzić do planu dziecka dodatkowe ćwiczenia, jeśli ich potrzebuje. Po pewnym czasie przyzwyczai się do nich, uzna je za  swoje normalne zajęcia. Ważne, aby były ciekawe i różnorodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO