Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

paź
25

Cykl scenariuszy do pracy z dzieckiem – cz.2

Dziś kolejny scenariusz zajęć dla dzieci z klasy pierwszej (drugi semestr) i drugiej (pierwszy semestr).

ZAJĘCIA # 2

1. Liczenie wyrazów w zdaniu.

Czytaj dziecku po jednym zdaniu. Ono liczy wyrazy, układając patyczki (lub guziki). Jeden wyraz, jeden patyczek. Spójniki są liczone jako osobny wyraz. Potem liczy patyczki.

2. Zapamiętywanie liczb po krótkiej ich ekspozycji.

Zapisujesz na pojedynczych kartkach różne liczby (mogą być liczby, których dziecko jeszcze nie poznało na lekcjach – wówczas czyta po jednej cyfrze). Pokazujesz dziecku kartkę z liczbą przez moment (bardzo krótko). Dziecko mówi, co widziało. I tak postępujesz z każdą kolejną liczbą.

3. Książka dla dzieci ( może być lektura szkolna). Czytasz dziecku fragment książki (przez 5 minut). W tym czasie dziecko śledzi wzrokiem ten sam tekst, wskazując sobie czytane przez ciebie wyrazy jakimś wskaźnikiem (ołówkiem,  pałeczką do ryżu). Musisz czytać w odpowiednim dla dziecka tempie, aby zdążyło wskazywać wyrazy).

Teraz dziecko czyta samodzielnie ten sam tekst. Wyrazy, które sprawiły dziecku trudność podczas czytania, wypisujesz na pojedynczych kartkach.

4. Zadajesz dziecku pytania do tekstu. Celem jest sprawdzenie, czy zrozumiało tekst.

5. Wyrazy zapisane na kartkach w ćwiczeniu 3. Pokazujesz dziecku przez moment. Chowasz, a dziecko mówi, jaki to był wyraz. (Tak samo, jak w ćwiczeniu 2.)

6. Zapis z pamięci wyrazów z powyższego ćwiczenia.

Dziecko czyta wyraz. Analizuje go pod kątem podziału na głoski i sylaby. Następnie zapisuje, nie patrząc na niego.

7. Na zakończenie zabawa – Memory.

Jeden komplet wyrazów już masz ( z ćwiczenia 3.). Teraz dorabiasz drugi taki sam i bawisz się z dzieckiem w popularną grę Memory.

Dla osób, które jej nie znają krótki opis. Rozłóż obydwa komplety wyrazów (wyrazem na spód). Każdy z graczy po kolei odkrywa po dwa wyrazy. Jeśli trafi na dwa takie same, odkłada po swojej stronie i odkrywa kolejne dwa. Jeśli nie trafi na parę takich samych wyrazów,  inicjatywę przejmuje drugi zawodnik. Wygrywa ta osoba, która zbierze więcej par.

Pamiętaj o systematyczności!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO