Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lis
05

Cykl scenariuszy do pracy z dzieckiem – cz.3

Dziś kolejny scenariusz zajęć dla dzieci z klasy pierwszej (drugi semestr) i drugiej (pierwszy semestr).

ZAJĘCIA # 3

1. Pokaż dziecku dowolny obrazek. Ważne, aby było na nim dużo przedmiotów. Poproś, aby wyszukało przedmioty mające w nazwie np. literkę „b”.

2. Domino głoskowe. Wypowiadasz dowolne słowo. Dziecko dokłada słowo zaczynające się na ostatnią literę Twojego wyrazu, np. słowo-ołówek-kosz-szalik-kredka-alarm-masło itd.

3. Przygotuj dowolny tekst o długości połowy strony A-4.  Dobrze by było, aby ten tekst był zapisany dużymi literami,  był łatwy do czytania dla dziecka i miał dużo obrazków.

a) zaznaczasz kilka sylab nakreślaczem ( około 15) i prosisz dziecko, aby przeczytało zakreślone sylaby

b) prosisz dziecko, aby podkreśliło w tekście wyrazy np. z literką „d”.

c) dłuższe i trudniejsze wyrazy wypisujesz  na oddzielnych kartkach (jeden wyraz na jednej kartce) i pokazujesz dziecku po jednym przez moment. Po czym chowasz wyraz, a dziecko mówi, co było zapisane na kartce.

d) dziecko czyta samodzielnie tekst (na głos). Ty słuchasz i poprawiasz błędnie przeczytane wyrazy. Jeśli dziecko długo się waha, jak przeczytać dany wyraz – Ty go przeczytaj. Nie dopuść, aby czytało po literce lub zgadywało.

4. Pisanie zdań z pamięci. Poproś, aby dziecko podkreśliło w tekście dwa dowolne zdania. Najpierw czyta pierwsze zdanie. Dzieli każdy wyraz na sylaby, potem na głoski i zapisuje całe zdanie z pamięci. Tak samo postępuje z drugim zdaniem.

5. Wyrazy z ćwiczenia 3c dziecko zapisuje na dużej kartce papieru ( lub na tablicy, jeśli taką posiada w domu. Małą tablicę suchościeralną można kupić w markecie za 20 zł)  w miarę możliwości nie odrywając ręki od kartki, czyli zapisuje wyraz jednym ruchem ręki. Kropki i kreski dostawia po zapisaniu wyrazu.

5. Na zakończenie zabawa. Przygotuj 6 dużych kartek (najlepiej z gazet). Dziecko jednocześnie obiema rękami ugniata z tych kartek kulki papierowe. Nie pomaga sobie drugą ręką. Każda ręka pracuje oddzielnie. Potem rzuca tymi kulkami do kosza ( np. na śmieci). Ty liczysz, ile razy trafiło?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO