Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

gru
18

Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.4

- Nie wiem jak zachęcić syna do czytania, tak aby nie buntował się i nie rezygnował z zadań, które wymagają przeczytania nawet bardzo krótkiego tekstu.

- Jak zachęcać dziecko, jak motywować do czytania, aby nie było to traktowane jak „kara” lub przymus?

Motywacja to postawa skutecznego działania. Istnieją dwa rodzaje motywacji:

1. zewnętrzna – motywowanie metodą „kija i marchewki”

2. wewnętrzna, czyli sami chcemy coś zrobić, bo sprawia nam to przyjemność.

Oczywiście drugi sposób jest skuteczniejszy, choć zapewne nie zawsze się sprawdza.

Pracownik siedzący na kasie w markecie, na ogół pracuje dla “marchewki”. Trudno wymagać od niego, aby taka praca sprawiała mu przyjemność, czy była dla niego wyzwaniem.

Moim zdaniem, skuteczna nauka jest możliwa, jeśli wynika z motywacji wewnętrznej. W przeciwnym wypadku zaczyna się gra między dzieckiem, a rodzicem (lub uczniem, a nauczycielem) zwłaszcza w starszych klasach. Długotrwałe stosowanie marchewki (nagrody) prowadzi do zmniejszenia motywacji zewnętrznej i zaprzepaszcza szansę na pojawienie się motywacji wewnętrznej.

Lepiej włożyć więcej wysiłku na wypracowanie u dziecka nad motywacji wewnętrznej, niż stosować nagrodę czy karę jako narzędzia motywacji.

Jak to robić?

Wychodząc z założenia, że motywacja wewnętrzna bierze się z przyjemności, warto odkryć, co dziecku sprawia przyjemność. Nie chodzi tylko o przyjemność czerpaną z wykonywania danej czynności, czy uczenia się danego przedmiotu.  Chodzi także o przyjemność sprawianą innym ludziom lub wynikającą ze sprostania wyzwaniom, czy z opanowania jakiejś umiejętności.

Jeśli dziecko jest małe, przyjemność sprawia mu zadowolenie rodziców. Częste docenianie dziecka za drobne osiągnięcia, może być tutaj sposobem na motywowanie go do nauki.

Jeśli dziecko nie ma zdolności do czegoś, np. do nauki matematyki lub nauka czytania sprawia mu trudności, nie będzie osiągało w tym sukcesów. Motywacją może być dla niego wyzwanie (samo pokonanie trudności). Oczywiście trzeba dziecku w tym pomóc. I zaplanować tę pomoc. Po osiągnięciu choćby małego sukcesu, niech dziecko nagrodzi siebie samo, tzn. niech zrobi coś, co sprawia mu największą przyjemność.

Pytania dotyczyły nauki czytania, więc jak zachęcić dziecko do czytania?

Jeśli czyta słabo, czytaj razem z nim metodą “słuchaj i patrz”. Sprawdziłam we własnej praktyce, że jest to skuteczna metoda, przy tym prosta w zastosowaniu. Czytasz dziecku tekst. Ono w tym czasie wodzi wzrokiem za każdym wyrazem i wskazuje go np. ołówkiem w swoim tekście (musisz mieć dwa takie same teksty). Czytasz w takim tempie, aby dziecko  nadążyło ze wskazywaniem każdego czytanego przez Ciebie wyrazu). Potem możesz zadać dziecku kilka pytań do tekstu, aby sprawdzić jego zrozumienie.

Ważna jest też właściwa organizacja pracy. Pisałam o niej TUTAJ.

Jednocześnie należy rozwijać u dziecka jakąś pasję, aby mogło w czymś odnosić sukcesy. To jest bardzo ważne. Każdy człowiek ma zamiłowanie i zdolności do czegoś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO