Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

sty
29

Jaka metoda w nauce czytania jest najskuteczniejsza?

Przygotowanie do nauki czytania odbywa się w zasadzie już od urodzenia. Do czytania i pisania niezbędny jest odpowiedni rozwój funkcji percepcyjno-motorycznych, tzn. funkcji wzrokowych, słuchowych i kinestetyczno-ruchowych oraz koordynacji między nimi.  Dlatego tak ważne jest, aby czytać dziecku książki już od najmłodszych lat, dawać mu do kolorowania książeczki, zwracać uwagę na poprawną wymowę wyrazów, poprawną budowę zdań, budować z nim wieże z klocków oraz zachęcać do ćwiczeń ruchowych.

Dziecko jest gotowe do czytania, jeśli wie, że wyraz można rozłożyć na mniejsze cząstki (sylaby, głoski), a potem złożyć je w cały wyraz.

Jest kilka metod stosowanych w nauce czytania. Niektóre opierają się na analizie i syntezie głoskowej (literowej), inne na analizie i syntezie sylabowej. Są jeszcze metody globalne, które uczą od razu czytania całych wyrazów.

W polskiej szkole dominują metody oparte na rozkładaniu słów na głoski, a potem składaniu ich w całość. Takie metody nie są skuteczne w nauce dzieci z ryzyka dysleksji i dzieci dyslektycznych. Dla nich najlepszą metodą jest metoda sylabowa. Jest ona najlepszym etapem pośrednim w nauce płynnego czytania, które jest celem ostatecznym.

Płynne czytanie jest potrzebne do czytania ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO