Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lut
26

Odpowiedź na pytanie wolontariuszki

Jestem wolontariuszką i spotykam się co tydzień z Jasiem. Ma on 9 lat i chodzi do 2 klasy. Przez problemy z czytaniem niestety nie przeszedł do 3 klasy. Podczas czytania Jaś literuje każdy wyraz i wypowiada przy tym litery, które wcale w tym wyrazie się nie znajdują. Nie potrafi dobrze wypowiedzieć słów typu: błękitny, piękny. Myli także litery b-p , k-g, d-t. Z trudnością powtarza także słowa które wypowiadam jak najbardziej wyraźnie. Jest chętny do tego, by pracować, jednak nie widzę u niego żadnych postępów. Zna także wszystkie litery, rozróżnia samogłoski od spółgłosek, potrafi w miarę dobrze sylabować. Myślę, że nie mam dobrze dobranej metody pracy z chłopcem. Po wizycie w poradni nie stwierdzono u niego dysleksji, oraz stwierdzono że chłopiec nie ma żadnych problemów. Powiedziano, że trzeba poświęcać mu więcej uwagi.

Z tego, co piszesz, chłopiec ma problemy z percepcją słuchową, zwłaszcza ze słuchem fonemowym. Nie potrafi rozróżniać głosek podobnych brzmieniowo, takich jak: b-p, d-t, g-k, w-f, z-s, ć-dź itd, a także ma problem w przyporządkowaniu właściwych liter do właściwych głosek.

Przyczyną mogą być deficyty funkcji percepcyjno-motorycznych, które są stwierdzane przy dysleksji. Ale także słabe funkcjonowanie intelektualne (poniżej normy, albo na granicy normy). Warto też zbadać chłopcu słuch. Na pewno muszą być jakieś przyczyny tak dużych trudności.

Niezależnie od przyczyny polecam Ci następujące ćwiczenia:

1. ćwiczenia słuchu fonemowego – przykładowe ćwiczenia znajdziesz tutaj

2. ćwiczenia z serii „Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej.

Proponuję zacząć od pierwszej książeczki z tej serii, gdyż deficyty u chłopca są chyba duże i warto cofnąć się do początków nauki czytania. Zaległości nie pozwolą mu nauczyć się rzeczy trudniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO