Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

mar
19

Odpowiedzi na pytania z ankiety dla rodziców– ciąg dalszy # 1

Czy zajęcia terapeutyczne np. w poradniach PP są skuteczne? Czy w ogóle można „wyleczyć” dziecko?

Trudno jest mi odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie, gdyż w poradniach  pracują różni ludzie i to ich wiedza, umiejętności i podejście do terapii warunkują jej skuteczność. Aby terapia była skuteczna, powinna być prowadzona chociaż dwa razy w tygodniu w poradni i w pozostałe dni tygodnia w domu. Dziecko powinno codziennie przynajmniej 15-30 minut pracować w domu (poza niedzielą). Systematyczna praca jest podstawą sukcesu w przypadku terapii dysleksji czy ryzyka dysleksji.

Jeśli dziecko ma stwierdzoną dysleksję, to zwrot „wyleczony z dysleksji” nie ma racji bytu. Można usprawnić funkcje potrzebne do czytania na tyle, że dziecko będzie czytało płynnie i ze zrozumieniem. A także w miarę poprawnie i czytelnie pisało. Jednak zaprzestanie ćwiczeń może spowodować, że nastąpi pogorszenie w czytaniu i pisaniu. Oczywiście, jeśli terapię rozpocznie się wcześnie (już w przedszkolu, a najpóźniej w klasie pierwszej), efekty pracy pojawią się szybciej i będą trwalsze. Potem trzeba je tylko podtrzymywać.

Z własnych doświadczeń w pracy z dziećmi dyslektycznymi mogę powiedzieć, że efekty systematycznej pracy i wcześnie rozpoczętej są zadowalające. Oczywiście dzieci takie borykają się w starszych klasach z pewnymi problemami (np. potrzebują więcej czasu na klasówkach i podczas odpowiedzi ustnych, gdyż mogą  mieć problem z szybkim wydobywaniem słów z pamięci), ale czytają i piszą na tyle sprawnie, że wystarcza im to, aby dobrze, a nawet bardzo dobrze radzić sobie z nauką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO