Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

mar
29

Odpowiedzi na pytania z ankiety dla rodziców– ciąg dalszy # 3

Ciągle mi nie daje spokoju ta niegramatyczność mowy mojego dziecka. Częste przekręcanie słów. (…)Książek nie lubi, tylko przeglądać. A jej zasób słów jest niewielki. Córka ma słabą pamięć słuchową i językową. Ruchowo jest świetnie rozwinięta, wzrokowo też. Boję się o jej start w szkole. (…).

Na początek proponuję  zbadać dziewczynce słuch. Jeśli ze słuchem  jest wszystko w porządku i dziecko nie ma wady wymowy, można prowadzić  z nią ćwiczenia słuchu fonemowego. Takie ćwiczenia powinno przejść każde dziecko przed rozpoczęciem nauki czytania i pisania. (Tutaj znajdziesz kilka ćwiczeń tego typu.) Ale nie tylko. Jeśli u dziecka zaburzona jest jedna sfera, np. percepcja słuchowa, to należy ćwiczyć również te dobrze rozwinięte funkcje. Trzeba łączyć ćwiczenia słuchowe ze wzrokowymi i ruchowymi.

Piszesz, że córka lubi przeglądać książki. Można to wykorzystać, aby zachęcić ją do słuchania treści książki. Potrzebne byłyby książki z dużą ilością obrazków i małą ilością tekstu. Musisz czytać dziecku głośno, wyraźnie i z prawidłową intonacją.

Opiszę, w jaki sposób można wykorzystać do tego celu dowolną książkę o opisanej powyżej strukturze:

1. Oglądacie obrazki z pierwszej strony. Rozmawiacie o tym, co jest na obrazkach.

2. Czytasz dziecku tekst, który jest obok obrazka.

3. Zadajesz mu pytania do przeczytanego tekstu.

4. Wykonujesz z nim kilka ćwiczeń na rozwijanie percepcji słuchowej (przykładowe ćwiczenia znajdziesz tutaj).

5. Na zakończenie dziecko może zilustrować to, co usłyszało.

Bardzo ważne jest, aby znaleźć książki, które zainteresują dziecko. Książki są najlepszym źródłem  powiększania zasobu słownictwa u dziecka, a zasób słownictwa z kolei jest ważny do zrozumienia treści.

Na początku książki powinny być łatwe i zabawne oraz zawierać słownictwo znane dziecku.

Oprócz książek słownictwo rozwija tworzenie zbiorów wyrazów. Do tego celu należy wyciąć sporo obrazków różnych tematycznie i segregować je z dzieckiem według jakiejś wspólnej cechy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO