Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

cze
10

Czego potrzebuje dziecko z dysleksją?

Dziecko z dysleksją potrzebuje kogoś, kto będzie je wspierał, dodawał otuchy. Jeśli dziecko otrzyma pomoc, ma szansę na sukces. Większy sukces odniesie dziecko, które rozpocznie swoją terapię możliwie jak najwcześniej.

Już po ukończeniu 3 r.ż. można mówić o ryzyku dysleksji na podstawie pewnych zaobserwowanych u dziecka zachowań. Już wtedy można wykonywać z nim ćwiczenia, które pomogą mu wyrównać pewne opóźnienia rozwojowe.

Dziecko z dysleksją (ryzykiem dysleksji) powinno uczyć się czytać metodą sylabową, która jest dla niego łatwiejsza. Łatwiej bowiem uświadomić dziecku, że wyraz dzieli się na mniejsze cząstki, jeśli są nimi sylaby niż głoski. Zapobiegamy w ten sposób niedokładnej wymowie spółgłosek (trudno je wymówić w izolacji, z reguły słyszymy głoskę „y”).

Nauce czytania i pisania powinny towarzyszyć ćwiczenia wszystkich funkcji potrzebnych w tym procesie,  czyli wzrokowych, słuchowych i ruchowych.

Myślę, że nie doceniamy obecnie roli ruchu w rozwoju dziecka. Dzieci zawsze lubiły zajęcia ruchowe. Niestety, nowości techniki spowodowały, że często można zaobserwować sytuację, kiedy kilkoro dzieci siedzi z komórkami w ręku i obserwuje, jak na ekranie toczy się jakaś gra.

Rodzice chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że do sprawnego czytania i pisania ważna jest też odpowiednia sprawność ciała, w tym koordynacja wzrokowo-ruchowa. Podczas ćwiczeń ruchowych utrwala się też przewaga jednej strony ciała (tzw. lateralizacja). Nie należy ćwiczyć równo obu rąk i obu nóg. Dziecko praworęczne powinno wszystkie czynności ruchowe wykonywać prawą ręką i prawą nogą.

W przypadku dzieci z dysleksją i ryzykiem dysleksji ważne jest też, aby rozwijały one swoje talenty, aby miały jakieś zainteresowania, które pozwolą im poczuć, że lepiej. Dopóki nie wyrównają pewnych braków, nie będą osiągały sukcesów w nauce. Dlatego ważne, aby mogły osiągać je gdzie indziej.

Dzieci z dysleksją potrzebują też dużo cierpliwości i wyrozumiałości ze strony dorosłych. Terapia bowiem może trwać długo, a efekty mogą być niestabilne, mogą wymagać ciągłego utrwalania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO