Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

«

»

lis
04

Co robić, kiedy dziecko brzydko pisze?

Mój syn, obecnie czwartoklasista, ładnie czyta i to już od kilku lat, ale strasznie pisze (ma w opinii z PPP – ryzyko zagrożenia dysleksją). Nie trzyma się liniatury, myli litery p-b, ma problem z literkami wyższymi od a, o, e, z (np. t, k, f) i niższymi(y, p, j) – wszystkie pisze prawie jednakowej długości. Pismo jest brzydkie, a zeszyty przedmiotowe koszmarnie nieestetyczne. Uczy się dobrze lub bardzo dobrze, jak na razie… Proszę  o pomoc – co oprócz zwykłego przepisywania tekstu może mu pomóc. Za chwilę to niechlujne i nieczytelne pismo stanie się niestrawne nawet dla najbardziej cierpliwego nauczyciela. Zresztą i mój syn po sobie nie umie czytać płynnie.

Brzydkie pismo najtrudniej poddaje się terapii. Zwłaszcza, jeśli dziecko doszło z takim pisaniem do czwartej klasy. Przepisywanie tekstu niczego tu nie zmieni. Pismo nie musi być ładne, ale powinno być płynne, szybkie i czytelne. Najlepiej to osiągnąć pisząc bez odrywania ręki od kartki. Nie każdy wyraz można w taki sposób zapisać. Ale od takich wyrazów trzeba zacząć ćwicząc płynne pisanie. Są to np. takie wyrazy: nie, bez, kij, ule, ile, myje, kuje, lubi itd.

Najpierw jednak dziecko powinno nauczyć się kreślić jednym ruchem następujące litery: a, d, g, k. Niektórzy nauczyciele uczą pisać te literki jednym ruchem, inni dwoma. Nie wiem, jak syn był uczony. Kropki i kreski występujące w literach uzupełnia się po napisaniu całego wyrazu.

Po opanowaniu sztuki pisania całych wyrazów jednym ruchem ręki, można przejść do pisania wyrazów z jednym oderwaniem ręki, np. kura, plecy, ręce, kluczyk itd.

Zanim jednak dziecko zacznie pisać litery i wyrazy, dobrze jest poćwiczyć na rysunkach, np. wykorzystując Ćwiczenia grafomotoryczne wg Hany Tymichowej. Poza tym pomóc mogą różne zajęcia usprawniające ręce, jak: nawijanie włóczki na kłębek, gra w bierki, rzucanie piłką do kosza (np. kosza na śmieci), rysowanie szlaczków, obrysowywanie konturów i zamalowywanie obrazków.

Klikając w poniżej zamieszczony link, znajdziesz wzory wyrazów do pisania jednym ruchem ręki.

http://mojedzieckodobrzeczyta.pl/wzorywyrazow.pdf

Ćwiczenia należy prowadzić codziennie przez 15 minut.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO