Dwa skuteczne sposoby na doskonalenie czytania

W Nowej Zelandii przywiązuje się ogromną wagę do umiejętności czytania i pisania. Z tego kraju pochodzi wiele bardzo prostych i efektywnych metod pracy z uczniami, którzy mają problem z czytaniem.

Większość tych metod może być z powodzeniem stosowana w domu, bo – jak już wspomniałam – są one bardzo proste w stosowaniu.

Opiszę obie metody:

Pierwsza – nauka czytania wspomagana nagraniem.

– Potrzebne są książki, które zainteresują Twoje dziecko. Ważne jest również, aby wielkość czcionki była dostosowana do możliwości dziecka. Im słabiej dziecko czyta, tym większa musi być czcionka. Mile widziane są w książce zdjęcia lub rysunki.

– Z tego zestawu książek niech dziecko wybierze sobie takie, które mu najbardziej odpowiadają.

– Nagraj treść tych książek na taśmę magnetofonową lub komputer za pomocą  darmowego programu „Audacity” .

– Teraz dziecko czyta tekst głośno i równocześnie słucha nagrania. Może sobie wskazywać każdy słuchany i czytany wyraz jakimś wskaźnikiem, np. palcem, czy ołówkiem.

Kiedy poczuje się pewnie, może czytać bez odsłuchiwania nagrania.

Od czasu do czasu prosisz dziecko, aby coś Ci przeczytało i w ten sposób sprawdzasz postępy swojego dziecka.

Druga – „ patrz i słuchaj”

– Potrzebna jest  książka, która zainteresuje Twoje dziecko z dużym drukiem. Dobrze by było, aby na każdej stronie był obrazek i niezbyt dużo druku.

– Ty czytasz tekst, a dziecko tylko patrzy na niego. Dodatkowo pokazujesz palcem lub jakimś wskaźnikiem każdy wyraz, który właśnie czytasz. Szybkość czytania musisz dostosować do możliwości śledzenia tekstu przez dziecko.

W tej metodzie dziecko nie czyta na głos, tylko obserwuje wyrazy.

Ważne – Ty i dziecko musicie być w dobrych humorach. Nie można tego robić, kiedy jesteście zmęczeni  lub macie mało czasu i się śpieszycie.

Tutaj możesz pobrać za darmo próbkę moich tekstów i ćwiczeń, które ułatwią Ci pracę z dzieckiem.

A tutaj – inną próbkę.