Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO

mar
22

Odpowiedź na pytanie czytelniczki

Mój syn ma 7 lat. Nauczycielka twierdzi, że syn nie umie czytać liter „br, fr, bla, gr itp. Ale w domu czyta dobrze, powoli, ale dobrze. W pisaniu ze słuchu gubi niektóre literki. Pisze starannie, ale też powoli. Nauczycielka narzeka, że pisze powoli. Co o tym sądzić?  Dla dziecka uczącego się czytać i pisać najtrudniejsze… Kontynuuj czytanie »

maj
29

Odpowiedź na pytanie czytelniczki

Dziecko od pół roku czyta głoskując, mimo że uczyłam go czytania sylabowego i nie może zacząć czytać w inny sposób. Jakie ćwiczenia pomogą nam to przełamać? Musisz zacząć od czytania sylabami prostych i krótkich wyrazów, najpierw dwusylabowych, typu: kawa, mała, zupa itp. Potem wprowadzaj dłuższe wyrazy, ale również złożone z sylab otwartych, np. Teresa, fasola,… Kontynuuj czytanie »

maj
27

Dziecko z dużymi problemami w czytaniu i pisaniu

Mój syn ma 9 lat. bardzo źle czyta i pisze. Czyta wolno, sylabizuje, myli i zjada literki. Średnia klasy w czytaniu to 48 wyrazów, a on czyta 18.W tekście często się gubi. W domu czytamy codziennie i nie widzę efektów. W pisaniu jest jeszcze gorzej, nawet przy przepisywaniu robi straszne błędy. Czasem nie jestem w… Kontynuuj czytanie »

sie
19

Odpowiedź na pytanie czytelniczki

Mój syn ma 9 lat. Uczy się bardzo dobrze, ma świetną pamięć, jest bardzo dokładny. Problem w tym, że  czyta powoli,  myli litery B,D,P,  przestawia je, zmienia końcówki przez co bardzo nie lubi czytać, denerwuje się. Jak mu pomóc ? Na podstawie tej krótkiej informacji wnioskuję, że chłopiec może mieć problem z percepcją wzrokową. To… Kontynuuj czytanie »

maj
29

Jak przebiega nauka czytania?

Czytanie i pisanie nie jest naturalną umiejętnością, jaką nabywamy wraz z doświadczeniem życiowym. Musimy się go nauczyć. Jednym nie sprawia to większej trudności. Bywa, że dzieci już przed pójściem do szkoły potrafią czytać.

sty
29

Jaka metoda w nauce czytania jest najskuteczniejsza?

Przygotowanie do nauki czytania odbywa się w zasadzie już od urodzenia. Do czytania i pisania niezbędny jest odpowiedni rozwój funkcji percepcyjno-motorycznych, tzn. funkcji wzrokowych, słuchowych i kinestetyczno-ruchowych oraz koordynacji między nimi.  Dlatego tak ważne jest, aby czytać dziecku książki już od najmłodszych lat,

sty
22

Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.8

Do jakiego wieku, w sensie jak długo dzieci mogą głoskować? Czy koniecznie trzeba przestawiać dziecko na czytanie sylabami skoro wyraźnie przejawia do tego niechęć? W zasadzie dzieci w ogóle nie powinny uczyć się czytać przez głoskowanie, zwłaszcza dzieci z ryzyka dysleksji. Głoskowanie utrudnia naukę płynnego czytania, a tym samym rozumienie tekstu.  Skuteczniejsze jest czytanie sylabami.… Kontynuuj czytanie »

gru
09

Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.2

Denerwuję się bardzo, że pomimo ćwiczeń dziecko w dalszym ciągu nie umie czytać, pozostało w trzeciej klasie na drugi rok, w szkole uczęszcza na zajęcia dodatkowe, ale problemy nadal się utrzymują, boję się o czwartą klasę. Kiedy pracowałam w szkole zawsze byłam przeciwna pozostawianiu dzieci w tej samej klasie,  z wyjątkiem zerówki i klasy pierwszej.… Kontynuuj czytanie »

gru
04

Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.1

Co zrobić, żeby dziecko chętniej czytało i czerpało z czytania przyjemność, a przy okazji wiedzę ortograficzną. Czy to jest kwestia nieuwagi, roztargnienia czy mamy problem? Czytanie książek nie zawsze przyczynia się do poprawnego pisania pod względem ortograficznym. Ludzie posługują się w pisaniu dwiema strategiami. Jedna z nich polega na posługiwaniu się wzrokowym obrazem wyrazu zapisanym… Kontynuuj czytanie »

cze
29

Książki, które podobają się dzieciom

Mam na myśli dzieci w wieku 7-12 lat, czyli ze szkoły podstawowej. W klasie pierwszej zaczyna się nauka czytania, a w kolejnych klasach – doskonalenia techniki czytania. Czytanie przestaje być wyłącznie  zabawą. Dlatego należy oddzielić naukę czytania od czytania dla przyjemności. Jeśli dziecko nie czyta jeszcze płynnie, należy mu czytać książki, ewentualnie dziecko może śledzić… Kontynuuj czytanie »

Starsze wpisy

Aktualny PageRank strony mojedzieckodobrzeczyta.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO