Nie wiem jak sobie poradzić z niechęcią syna do nauki czytania. Jak proponuję czytanie, to pierwsze co widzę, to blokada, zatrzymanie sie dziecka, szybki oddech i mówi, ze nie chce. Zacina się, blokuje i jest bardzo na nie. Czy są może jakieś pierwsze małe kroczki by zacząć to czytanie w miarę łagodnie, najlepiej by dziecko… Kontynuuj czytanie »
sie
22
Który z tych dwóch sposobów jest odpowiedni dla Twojego dziecka?
Myślę tutaj o odrabianiu lekcji i dodatkowych ćwiczeniach. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z czytaniem i pisaniem, musi od początku roku szkolnego włączyć do planu swoich zajęć dodatkowe ćwiczenia w tym zakresie.
gru
18
Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.4
- Nie wiem jak zachęcić syna do czytania, tak aby nie buntował się i nie rezygnował z zadań, które wymagają przeczytania nawet bardzo krótkiego tekstu. – Jak zachęcać dziecko, jak motywować do czytania, aby nie było to traktowane jak „kara” lub przymus? Motywacja to postawa skutecznego działania. Istnieją dwa rodzaje motywacji: 1. zewnętrzna – motywowanie… Kontynuuj czytanie »
gru
04
Odpowiedzi na pytania rodziców – cz.1
Co zrobić, żeby dziecko chętniej czytało i czerpało z czytania przyjemność, a przy okazji wiedzę ortograficzną. Czy to jest kwestia nieuwagi, roztargnienia czy mamy problem? Czytanie książek nie zawsze przyczynia się do poprawnego pisania pod względem ortograficznym. Ludzie posługują się w pisaniu dwiema strategiami. Jedna z nich polega na posługiwaniu się wzrokowym obrazem wyrazu zapisanym… Kontynuuj czytanie »
sie
10
Motywacja do uczenia się
Motywy skłaniające dzieci w wieku 6-12 lat do uczenia się mogą być różne. Niektóre dzieci chcą zadowolić rodziców lub nauczycieli. Inne chcą być w grupie rówieśników, którzy dobrze się uczą, a jeszcze inne mają konkretne zainteresowania poznawcze. Czasami nauka jest przeszkodą dla dziecka, które przede wszystkim chce spędzać czas w grupie rówieśników. Ważną rolę odgrywa… Kontynuuj czytanie »
maj
07
Odkrywanie i pielęgnowanie mocnych stron dziecka dyslektycznego
Zdaniem Marcus’a Buckingham’a, autora cyklu książek o odkrywaniu i wykorzystywaniu swoich silnych stron, człowiek może odnieść sukces jedynie poprzez pełne wykorzystanie swoich silnych stron. Dziecko z dysleksją ma specyficzną słabość. Oczywiście trzeba nad nią pracować, bo czytanie jest podstawową umiejętnością, niezbędną w życiu. Jednak sukces życiowy dziecka dyslektycznego nie może się opierać wyłącznie na pokonaniu… Kontynuuj czytanie »
kwi
11
Nie odrabiaj lekcji za dziecko
Problemy dziecka w nauce mogą wywołać u rodzica chęć wzięcia na swoje barki jego problemu, aby mu ulżyć. Taka postawa może wydawać się mile widziana przez ludzi z otoczenia. Rodzic jawi się jako troskliwy, kochający, pomocny. Niestety, nie na tym polega właściwa pomoc. Robienie czegokolwiek za dziecko, nie tylko zwalnia je z odpowiedzialności za własne… Kontynuuj czytanie »
gru
28
Dziecko z dysleksją musi mieć wsparcie w rodzicu
Jeśli już w zerówce lub w pierwszej klasie widzisz, że Twoje dziecko ma kłopoty w nauce czytania i pisania ( na razie nie wiesz, z jakich powodów ), profilaktycznie zacznij współpracować z nauczycielem i codziennie pracuj z dzieckiem nad tym, co mu sprawia trudności.
gru
14
Problemy w nauce okazją do budowania dobrych relacji z dzieckiem
Na ogół problemy zniechęcają nas do działania, a zwłaszcza do budowania na ich podstawie czegoś lepszego. Jednakże w przypadku problemów z nauką dziecka można podejść do sprawy inaczej. Może to być okazja do zbudowania bliższych relacji ze swoim dzieckiem.
gru
07
Jak kształtować u dziecka dobre nawyki ?
Dobry nawyk to skarb. Dlatego tak ważne jest, żeby od razu wyrabiać w dziecku właściwe nawyki, jeśli chodzi o uczenie się. Każdy z nas pamięta nauczycieli, którzy nauczyli nas robić coś w bardzo efektywny sposób. Jesteśmy im za to wdzięczni przez całe życie. Zmiana nawyków to bardzo ciężka praca, choć można odnieść tu sukces. Często… Kontynuuj czytanie »